Sosyal medyada paylaş

Şiş ile zarf cüzdan yapımı ile ilgili çok kolay bir örgü çalışmasını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Zarf şeklinde bir tasarıma sahip olan cüzdanlar para taşımanın yanı sıra şık bir aksesuar işlevi de görmektedir. Tığ ya da şiş ile örülen birçok zarf cüzdan modeli bulunmaktadır. Biz bugün sizlerle kendi yapmış olduğumuz örnek bir çalışmayı paylaşmak istiyoruz. Şiş ile örgü örmeyi bilen herkesin kolayca yapabileceği bu keyifli uygulama için elinizdeki artık ipleri de kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte yün ip
 • İpin kalınlığına uygun bir şiş
 • İğne ya da tığ ( cüzdanı dikmek için )

Biz bu projede elimizde önceki çalışmalardan kalan bebek yününü kullandık. Bebek yünü ince olduğu için 3 numara şiş tercih ettik.

Siz de kolay bir şekilde örgü cüzdan yapmak istiyorsanız aşağıda, şiş ile zarf cüzdan nasıl örülür? sorusunun cevabını tüm ayrıntıları ile birlikte bulabilirsiniz.

Cüzdan yapmak için çift kat görünümü veren haroşa tekniğini kullandık. Düz örgü ile de zarf cüzdan yapılabilir fakat o zaman daha ince olur. İçine metal para koyulduğunda da cüzdan bazı yerlerinden sarkma yapabilir. Sadece aksesuar olarak yapacaksanız düz ya da istediğiniz başka bir örneği tercih edebilirsiniz.

 • İlk olarak şişe 60 ilmek atın. ( Bu sayıyı kendi arzunuza ve ipinizin kalınlığına göre arttırabilirsiniz. )
 • İlk ilmeği şişe örmeden geçirdikten sonra tüm ilmekleri düz olarak örün.
 • 2. sırada ilk ilmeği örmeden alın ve diğer ilmekleri ters örün.
 • Bir sıra ters, bir sıra düz olarak örgüye devam edin.
 • Cüzdanın kare şeklinde olması için örerken çarpraz köşelerden katlayabilirsiniz. Katladığınızda tüm kenar ve köşeler birleşiyorsa uzunluk yeterlidir.
 • Zarfın kapağını yapmak için her sıra başından bir ilmek keserek haroşa örmeye devam edin. Bu şekilde kapak oluşacaktır. Dilerseniz bittikten sonra kenarlarına küçük oyalar yaparak süsleyebilirsiniz.
 • Düğme için iliği bitişe son birkaç sıra kala yapıyoruz. İlik açmak için iki ilmeği tek ilmek olarak örün. ( normal kesme işlemi yapar gibi ) Sonraki sırada ilmeği kestiğiniz yerden bir ilmek arttırın. Bu şekilde düğme için ilik açtıktan sonra tek ilmek kalana kadar örmeye devam edin. Biz küçük düğme kullanacağımız için iliği açtık. Büyük düğme kullanacaksanız birkaç ilmek keserek daha büyük ilik açabilirsiniz.
 • İpi kesin ve son ilmeği şiş ile çekin. Ucuna düğüm attıktan sonra zarf cüzdan ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor.
 • Son olarak iki kenarını iğne ile dikerek veya tığ ile örerek kapatın. Düğmesini diktikten sonra kendi tasarımınız olan zarf cüzdanı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu keyifli uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda, şiş ile zarf cüzdan yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Resimlerden çalışmanın detaylarını inceleyerek siz de kendiniz ve sevdikleriniz için çok güzel cüzdanlar yapabilirsiniz.

sis-ile-zarf-cuzdan-yapimi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial