Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar
Sosyal medyada paylaş

Şeftali lekesi nasıl çıkar? diye merak edenler için yazımızda sorunun cevabını paylaşıyoruz. Sevilen bir meyve olan şeftali sulu olması nedeni ile kıyafet ve halı da leke oluşturabilir. Yeterince temizlenmediği zaman lekeli bölgede sarımsı bir iz kalabilir. Bu tür bir sorun yaşamamak için şeftali lekesini çıkarmak için etkili yöntemlere ihtiyaç duyulabilir. Bu konudaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle yaz aylarında sıkça karşılaştığımız şeftali lekesi konusundaki en önemli nokta erken müdahaledir. Leke kurumadan müdahale edildiğinde çıkarmak daha kolay olacaktır. Kıyafette şeftali lekesi oluştuğunda bunu hemen çıkarmak ve kıyafetin üzerinde şeftali kalıntısı varsa bunu dikkatli bir şekilde almak gerekmektedir. Sonrasında lekeli bölgeyi soğuk suyun altına tutup, biraz tuz ve limonu karıştırarak bununla lekenin olduğu bölgeyi ovuşturmanız gerekiyor. Bu şekilde lekenin çözülmesini sağladıktan sonra bir de karbonat ile çitileyerek şeftali lekesinden kurtulabilirsiniz.

Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar-1
Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar-1

Şeftali lekesini çıkarmak için bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Bunun için 1 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile bir karışım hazırlayın. Temiz bir sünger yardımı ile bu karışımı lekenin bulunduğu bölgeye uygulayın. 10 dakika kadar bu şekilde ovaladıktan sonra kıyafeti sıcak su ile yıkayıp durulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Eğer zamanında müdahale etmezseniz kurumuş şeftali lekesini çıkarmak biraz daha zor olacaktır. Kıyafetteki kurumuş lekeyi çıkarmak için sirke, limon suyu ve amonyak ile bir karışım hazırlayın. Leke bulaşan kıyafeti 1 gece bu karışımın içinde bekletin. Ertesi gün şeftali lekesinin olduğu yeri gliserin ile güzelce ovun ve deterjanlı sıcak su ile yıkayın.

Şeftali Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Şeftali lekesi denince akla gelen bir başka konu da; şeftali lekesi halıdan nasıl çıkar? sorusudur. Şeftali lekesi kıyafete değil de halıya bulaştıysa bunun da çözümü mevcut. Halının üzerindeki leke kurumadan hemen 2 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile leke çıkarıcı karışım hazırlayın. Halının üzerinde şeftali kalıntıları varsa bunları dikkatli bir şekilde aldıktan sonra bir fırça yardımı ile karışımı lekeli bölgeye uygulayın. Bunun dışında leke kurumadan halı şampuanı ile yapacağınız müdahaleden de olumlu sonuç alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle şeftali lekesinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz en etkili ve güvenilir yöntemleri paylaştık. Siz de bu tür bir sorun yaşarsanız bu pratik bilgilerden faydalanarak kolay bir şekilde şeftali lekesinden kurtulabilirsiniz. İnatçı bir leke olan sakız lekesi hakkında pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız sakız lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial