Salatalık ve Havuçla Nasıl Lale Yapılır?

Salatalık ve Havuçla Nası Lale Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Salatalık ve havuçla nasıl lale yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de yaptığınız salata ve mezeleri dikkat çekici bir şekilde süsleyebilirsiniz. Günümüzde yemekleri lezzetli pişirmek kadar bunları şık bir şekilde servis yapmak da önemlidir. Bu nedenle sadece hamur işi değil yemek, salata ve meze yapımında da lezzet kadar görsel bütünlük de ön plana çıkmaktadır. Meyve ve sebzelere şekil vermek de bu konuda en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bunu yapmak için çoğunlukla kurabiye kalıbı ve bıçak kullanılmaktadır. Biz de bugün sizlere bu pratik uygulamalardan birisi olan havuçla lale yapımından bahsetmek istiyoruz. Bu yöntemi uygulayarak siz de yapacağınız salata ve mezelerin daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Özel bir yemek daveti vermek için yaptığınız şık görünümlü yemeklere uygun bir salata süslemesi yapmak isterseniz havuçtan lale yapmayı deneyebilirsiniz. Havuç ve salatalık ile lale yapmak için gerekli malzemeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane havuç
  • 1 tane salatalık
  • Kürdan
  • Bıçak
  • Kesme tahtası

Salatalık ve Havuçla Lale Yapımı

Havuçtan lale yapmak dışarıdan bakıldığında zor gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Bazı kesme tekniklerini dikkatli bir şekilde uyguladığınızda kısa sürede havuçtan lale yapabilirsiniz. Uygulama öncesinde havuç ve salatalıkları güzelce yıkayın. Salatalığı kabuğunu soymadan kullanın. İsterseniz havucun kabuğunu uygulama öncesinde bıçakla kazıyarak soyabilirsiniz. Şimdi gelelim havuçtan lale yapımına.

  • İlk olarak salatalığı kesme tahtasının üzerine alın ve bunu bıçakla halka şeklinde kesin. Halka çok kalın ya da ince değil orta kalınlıkta olmalı.
  • Daha sonra bu halka şeklindeki salatalığı ortadan ikiye kesin. Bu parçaların ortasındaki çekirdekli kısımları bıçakla V şeklinde keserek çıkarın. Bu şekilde yaprakları yaptıktan sonra sıra geldi laleleri hazırlamaya.
  • Kesme tahtasına aldığınız havucu orta kalınlıkta halkalar şeklinde kesin. Daha sonra bu halkalardan birisini kesme tahtasına alın ve kenarından V şeklinde iki tane parça kesin. Bunu yaptığınızda küçük bir lale şekli ortaya çıkacaktır.
  • Daha sonra salatalıktan yaptığınız yaprağı kürdana geçirin. Bunun üst tarafına da havucu taktıktan sonra lale yapımı tamamdır.

Bu pratik uygulama sayesinde kısa sürede istediğiniz sayıda lale yapmanız mümkün. Yapacağınız bu güzel laleyi kahvaltı tabağı süslemek için de kullanabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak başka meyve ve sebzelerden de lale yapabilirsiniz. Bu pratik uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, salatalık ve havuçla lale yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Yemek masasında ve kahvaltıda şık sunumlar yapmaktan hoşlanıyorsanız sitemizde bu konuda birçok güzel örnek uygulama bulabilirsiniz. İsterseniz bu örneklerden birisi olan yumurtadan nasıl civciv yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Salatalık ve Havuçla Nası Lale Yapılır
Salatalık ve Havuçla Nası Lale Yapılır

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial