Pringles Kutusu ile Mum Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pringles kutusu ile mum yapımı evde uygulayabileceğiniz en kolay kendin yap çalışmalarından birisidir. Günümüzde dekoratif mum kullanımı oldukça yaygındır. Büyük boyutta ve rengarenk mumlar gündüz güzel bir dekor ürünü gece de romantik bir aydınlatma aracı işlevi görmektedir. Bu tür mumları dışarıdan aldığınızda biraz pahalıya gelebilir. İsterseniz evde çok ucuza bu mumlardan yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey pringles kutusu. Bu ince uzun cips kutusu sayesinde evde çok güzel mumlar yapabilirsiniz. Elinizde boş pringles kutusu varsa bu pratik uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Uzun dekoratif mum yapmak için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane pringles kutusu
  • Mum
  • Mumu eritmek için ısıya dayanıklı bir kap ya da kağıt bardak
  • Renklendirme yapmak için istediğiniz renkte pastel boya
  • Uzun bir pamuklu ip ( isterseniz uzun bir mum fitili de kullanabilirsiniz. )

Uygulamanın yapımında büyük beyaz ya da renkli mumlardan kullanabileceğiniz gibi isterseniz evde kullandığınız mumlar varsa bunlar da kullanılabilir.

Pringles Kutusu ile Nasıl Mum Yapılır?

Pringles kutusu ile mum yapmak için ilk olarak katı haldeki mumu eritmeniz gerekiyor. Bunun için benmari usulünü kullanabilir ya da mumu mirodalga fırında eritebilirsiniz. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Mumu bir bıçak yardımı ile küçük parçalar halinde bölün. Daha sonra bunu ısıya dayanıklı bir kabın içine alın.
  • Şimdi sıra mumu eritmeye geldi. İsterseniz mum parçalarının olduğu kabı kaynar su dolu bir kabın üzerine oturtarak benmari usulü erimesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz mum parçalarını mikrodalga fırında da eritmek mümkün. Renkli bir mum yapmak istiyorsanız kabın içindeki mumların üzerine istediğiniz renkte biraz pastel boya ilave edebilirsiniz.
  • Mum eridikten sonra bunu pringles kutusuna boşaltmaya sıra geldi. Önce fitil olarak kullanacağınız ipi erimiş muma batırın ve bunu cips kutusunun tam ortasına yerleştirin. Bir süre sonra mum donacak ve fitil buraya sabitlenecektir. Sonrasında fitili kaydırmamaya dikkat ederek sıvı haldeki mumu cips kutusuna boşaltın. Sıvı mumu dökerken fitilin kaymaması için bunu üst tarafından bir kurşun kaleme bağlayabilirsiniz.
  • Erimiş haldeki mum bu kabın içinde sertleşip donarak uzun bir rulo şekli alacaktır. Mum donduktan sonra pringles kabını ters çevirerek dikkatli bir şekilde çıkarın.

Evde küçüldüğü için kullanamadığınız mumlar varsa bunları da uzun dekoratif mum yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Aynı uygulamayı pringles kabı yerine ısıya dayanıklı başka bir kapla da yapabilirsiniz. Bu pratik uygulama sayesinde evde farklı renk ve şekillerde çok güzel mumlar yapabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, pringles kutusu ile mum yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde bu tür hobi çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız bardaktan renkli mumluk yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pringles Kutusu ile Mum Yapımı Resimli Anlatım
Pringles Kutusu ile Mum Yapımı Resimli Anlatım
Pringles Kutusu ile Mum Yapımı
Pringles Kutusu ile Mum Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial