Portakal Kabuğundan Dekoratif Süs Yapımı

Portakal Kabuğundan Dekoratif Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Portakal kabuğundan dekoratif süs yapımı çok kolay bir uygulama olduğu için siz de bu çalışmayı evde yapmayı deneyebilirsiniz. Günümüzde dekoratif süs yapımı için çok farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bazı meyveler ve bunların kabukları da yemek masasının dekorunu güzelleştirmek için kullanılmaktadır. Biz bugün sizlere portakal kabuğundan dekoratif süs yapımından bahsetmek istiyoruz. Portakal kabuğu ile yapacağınız bu süsleri sadece yemek masanızda değil farklı şekillerde de kullanmanız mümkün. Evde portakal varsa hemen bu uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Portakal kabuğundan dekoratif süs yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Portakal
  • Bıçak
  • Metal kurabiye kalıbı
  • Bir parça ip

Sizlerle paylaştığımız örnekte portakal kabuğu kullanıldığı için biz başlığımızda bu ismi kullandık. Bu uygulamayı yapmak için portakal dışında limon ve mandalina kabuğu da kullanmak mümkün. Önemli olan kabuğun büyük bir parça halinde olması.

Portakal Kabuğundan Nasıl Dekoratif Süs Yapılır?

Portakal kabuğundan süs yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak bıçak ile portakalın kabuğunu soyun. Bunu yaparken mümkün olduğunca kalın bir kabuk tabakası çıkarmaya çalışın.
  • Daha sonra portakal kabuklarını kesme tahtasının üzerine alın. Kabukların üzerine metal kurabiye kalıpları ile bastırarak istediğiniz şekilleri rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
  • Yapmış olduğunuz dekoratif süslerin üzerine küçük bir delik açtıktan sonra bunlara ip geçirin ve bir süre kurumaları için beklettikten sonra bunları dilediğiniz yere dekor amaçlı asabilirsiniz.
  • İsterseniz portakal kabuğunu ince ve bütün halinde soyduktan sonra bunu içten dışa doğru sıkı bir şekilde sararak çiçek şekli de verebilirsiniz.

Sizlere bahsettiğimiz bu pratik yöntemi uygulayarak portakal kabukları ile çiçek, kalp, yıldız, çam ağacı gibi birçok farklı figür yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu dekoratif süsleri yılbaşı ağacı süslemesi için de kullanmanız mümkün. Vereceğiniz özel yemek davetlerinde masa süslemesi yapmak için de bu dekoratif süslerden faydalanabilirsiniz. Portakal kabuğu ile yaptığınız süslerin daha çabuk kuruması için bunları fırında ya da ocakta ısıtabilirsiniz. Bunu yaparken kabukları yakmamaya dikkat etmelisiniz. Siz de evde bu güzel kendin yap uygulamasını denemek isterseniz aşağıda portakal kabuğundan dekoratif süs yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Bu tür çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız, portakal kabuğundan çiçek yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Portakal Kabuğundan Dekoratif Süs Yapımı
Portakal Kabuğundan Dekoratif Süs Yapımı
Portakal Kabuğundan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım
Portakal Kabuğundan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial