Ponponlardan Uğur Böceği Paspas Yapımı

Ponponlardan Uğur Böceği Paspas Yapımı

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/ponponlardan-ugur-bocegi-paspas-yapimi/
Pinterest

Ponponlardan uğur böceği paspas yapımı kolay bir el işi çalışmasıdır. Paspas günümüzde sıkça kullanılan bir dekor ürünüdür. Örgü örmeyi bilenler kare, dikdörtgen ya da yuvarlak şekilde rengarenk paspaslar örerek evlerini güzelleştirirken, örgü örmeyi bilmeyenler de dışarıdan paspas satın alırlar. Hazır olarak alınan paspaslar her ne kadar şık görünseler de evde yapılanlar kadar dayanıklı ve kullanışlı değildir. Bu nedenle en iyisi kendi paspasımızı kendimiz örmemiz. Bugün sizlerle paylaşacağımız ponponlardan uğur böceği paspas yapımı oldukça pratik bir uygulamadır. Bu paspası yapmak için çok iyi örgü örmeyi bilmenize gerek yok. Tığ ile zincir ve trabzan örmeyi bilen herkes bu paspası rahatlıkla yapabilir. Çocuklar uğur böceği figürünü çok sevdiği için böyle sevimli bir paspas çocuk odası için de örülebilir. Siz de yün ipten yapacağınız ponponları uğur böceği şeklinde bir paspasa dönüştürmek isterseniz bunun için gerekli malzemelerin listesini ve paspasın yapım aşamasının tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Paspasın zeminini örmek için istediğiniz renkte yün ip
 • Kalın tığ
 • Ponpon yapımında kullanmak için kırmızı ve siyah yün ip
 • Makas
 • Ponpon yapmak için ortası delik bir karton parçası

Uğur böceği paspas yapmak için isterseniz delikli plastik bir parçada kullanabilirsiniz. Paspasın tüm tasarımının size ait olmasını isterseniz o zaman paspasa ponponları takmak için gerekli olan parçayı kendiniz örebilirsiniz.

Ponponlardan Nasıl Uğur Böceği Paspas Yapılır?

Ponponlardan nasıl uğur böceği paspas yapılır? sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler için paspasın yapım aşamasını adım adım anlatıyoruz.

 • Paspası yapabilmek için ponponları sabitleyebileceğiniz delikli bir zemin gerekli. Uğur böceği yuvarlak olacağından bu parçayı da yuvarlak olarak örmeniz gerekiyor.
 • İlk olarak tığ ile ortadan başlayıp arttırarak istediğiniz boyutta yuvarlak bir parça örün. Bu parça altta görünmeyeceği için istediğiniz renkte yapabilirsiniz. Yuvarlak parçanın boyutunu bunu sereceğiniz alana göre ayarlayabilirsiniz.
 • Bir sonraki aşamada kırmızı ve siyah yün ipleri kullanarak ponpon yapmanız gerekiyor. Bu ponponları ortası delik bir karton kullanarak kolay bir şekilde yapmanız mümkün. Daha önceden kolay ponpon yapımı hakkında resimli anlatımlar da paylaşmıştık. İsterseniz o konulara göz atarak ponponu nasıl yapacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Kısaca özetleyecek olursak yün ipi kartona birkaç kat doladıktan sonra bunun dışta kalan kenarını makas ile kesip, ortadaki boşluktan çekerek çıkarıp kolay bir şekilde ponpon yapabilirsiniz.
 • Ponponların daha güzel ve dolgun görünmesi için ipi kartona tek kat yerine birkaç kat sarmanız gerekiyor.
 • Bu şekilde yeterli sayıda kırmızı ve siyah renkli ponpon yaptıktan sonra bunları kendi iplerini kullanarak delikli yuvarlak parçaya sabitlemelisiniz. Bunun için ponponu delikli yuvarlağın üzerine koyun ve tığ yardımı ile ponpondaki ipi delikten geçirin. Alttan düğüm atarak sabitleyin.
 • Yuvarlak parçanın üzeri tamamen ponponlarla kaplanana kadar aynı uygulamaya devam edin. Uğur böceğinin kanatlarını belirginleştirmek için tam ortaya geldiğinizde tek sıra siyah ponpon takın. Benekler için de kırmızı ponponların arasına çok fazla olmayacak şekilde siyah ponponlardan takın.
 • Uğur böceğinin başını başka renk ponponlardan yapabilirsiniz.
 • Son olarak dilerseniz daha şık görünmesi için uğur böceği paspasın kenarına başka renk yünden yaptığınız ponponları sabitleyebilirsiniz.
 • Tüm bu aşamaları eksiksiz yerine getirdiğinizde başka bir süsleme yapmanıza gerek kalmadan çok güzel bir uğur böceği paspasa sahip olabilirsiniz.

Genelde uğur böceği yapımında kırmızı ve siyah renkler kullanılsa da siz kendi zevkinize göre başka renk ipler kullanarak da bu çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kolay ve eğlenceli el işi çalışmasını siz de evde denemek istiyorsanız aşağıda paylaştığımız ponponlardan uğur böceği paspas yapımı resimli anlatım bu konuda çok işinize yarayabilir.

Ponponlardan Uğur Böceği Paspas Yapımı Resimli Anlatım-1
Ponponlardan Uğur Böceği Paspas Yapımı Resimli Anlatım-1
Ponponladan Uğur Böceği Paspas Yapımı Resimli Anlatım-2
Ponponladan Uğur Böceği Paspas Yapımı Resimli Anlatım-2
Ponponlardan Uğur Böceği Paspas Yapımı
Ponponlardan Uğur Böceği Paspas Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir