Ponpon ile Tavşan Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ponpondan tavşan yapımı, çocuğu için evde oyuncak yapmak isteyen annelerin çok hoşuna gidebilir. Yün ipten yapılan rengarenk ponponlar ile birçok dekoratif süs ve oyuncak yapılmaktadır. Bugün sizlere anlatacağımız ponpondan tavşan yapımı, bu çalışmalar arasında en eğlenceli ve kolay olanlarından birisidir. Küçük çocuğunuz varsa bu sevimli oyuncağı yaparak onu mutlu edebilirsiniz. Büyük çocuklar da odasında böyle sevimli bir dekor ürünü bulunmasından hoşlanabilir. Bu öneri size cazip geldiyse aşağıda ponpondan tavşan yapımı için gerekli malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yün ip
 • Küçük bir pamuk parçası
 • Karton ( kulak yapımı için )
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • 2 tane oyuncak göz ya da siyah boncuk
 • Burun içinde küçük bir düğme veya boncuk

Not: Ponpondan tavşan yapmak için istediğiniz renkte ip kullanabilirsiniz. Daha gerçekçi olması için beyaz, gri ya da kahverengi ipleri tercih edebilirsiniz.

Malzemeleri temin ettiyseniz ponpondan tavşan nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçebiliriz. Tavşanın başı ve gövdesi için 2 tane ponpon gerekiyor. Gövde yapımında kullanılacak ponpon diğerine oranla daha büyük olmalı. Ponpon yapımı için önceki yazılarımızda bahsettiğimiz çatal ya da karton yöntemini kullanabilirsiniz. Gövde için ip saracağınız nesne daha büyük olmalı. Böylece baş ile gövde birbirinden farklı boyutta olabilir. Ponponlar hazır ise tavşan yapımına başlayabiliriz.

 • Baş ve gövde olarak yaptığınız ponponları altlarındaki ipler yardımı ile birbirine sıkıca bağlayın.
 • Tavşanın rengine göre kartonu kahverengi veya griye boyayın ve bunun üzerine iki tane tavşan kulağı çizin. Bunları makas ile kestikten sonra yapıştırıcı ile tavşanın başına sabitleyin.
 • Pamuğu avucunuzun içinde yuvarlayarak top şekli verin. Bunu da tavşanın kuyruk kısmına yapıştırın.
 • Son olarak gözleri ve burnu da yapıştırdıktan sonra sevimli tavşan hazır.

Ponpondan yaptığınız tavşanın güzel olması için ponpon yapımına dikkat etmeniz gerekiyor. İpleri sararken birkaç kat dolarsanız daha güzel ponpon elde edersiniz. Ayrıca kullanacağınız ip de çok ince olmamalı. Ponponları yaptıktan sonra aradaki çıkıntı ipleri de makas ile güzelce kestiğinizde harika bir tavşan yapabilirsiniz.

Bu çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda ponpondan tavşan yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Resimdeki adımları uygulayarak siz de hiç zorlanmadan çok güzel bir tavşan yapabilirsiniz.

ponpondan-tavsan-yapimi

Önerilen makaleler

2 Yorum

 1. Ne kadar sirin olmus her evde biriken bir malzeme.

  1. Çocukların çok hoşuna gideceğini düşündük. İlginiz için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial