Ponpondan Paspas Yapımı

Ponpon Paspas
Sosyal medyada paylaş

Ponpondan paspas yapımı, eviniz için yumuşacık ve güzel bir paspas yapmanın en eğlenceli yollarından birisidir. Evimizdeki boşlukları doldurmak için en ideal yöntem paspas kullanmaktır. Örgü örmeyi bilen marifetli bayanlar rengarenk paspaslar ile evlerinin dekorunu daha güzel hale getirebilirler. Bugün sizlerle örgü öremeyenlerin de kolaylıkla yapacağı bir paspas modeli paylaşıyoruz. Ponponlardan yapacağınız paspas güzel görünümü ile evinizi güzelleştirmenize yardımcı olabilir. Kendi el emeğiniz olan bir dekoratif ürün kullanmak isterseniz aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte bir yün ip
  • Makas
  • Paspasın zemininde kullanmak için örgü, keçe ya da kumaştan yapılmış bir parça

Paspasın zemini için isterseniz üzerinde delik bulunan plastik bir nesne de kullanabilirsiniz. Ponponları sabitleyebileceğiniz her türlü nesne işinizi görecektir. Malzemeler hazır ise ponpondan paspas nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçebiliriz.

  • İşe ilk olarak ponpon yapımı ile başlıyoruz. İpi parmağınıza ceviz büyüklüğünde dolayın.
  • İpi parmağınızdan çıkarmadan alttaki ip ile uçtaki ipi birbirine düğümleyin. Sonrasında ipi parmağınızdan çıkarın ve ucunu kesin.
  • Makas ile her iki taraftan keserek püskül yapın, bunları parmağınızla açtırdıktan sonra çıkıntı ipleri keserek ponpon yapımını tamamlayın.
  • Ponponları yaparken düğüm attıktan sonra ipin ucunu uzun bırakın bu şekilde zemine ponponu sabitlemeniz daha kolay olur.
  • Paspas zemini olacak parçayı kaplayacak kadar ponpon yaptıktan sonra sıra geldi bunları yerine takmaya.
  • Ponponların ucundaki ipi alttaki nesnenin delikli yerinden bir tığ yardımı ile geçirin ve alttan sıkı bir şekilde düğüm atın.
  • Tüm ponponları yerine sabitledikten sonra altta kalan ip parçalarını makas ile kesin.

Tüm bu aşamalardan sonra ponpon paspası kullanmaya başlayabilirsiniz. Elinizde artık yün ipler varsa bunlardan rengarenk ponponlar yaparak daha güzel bir paspasa sahip olabilirsiniz. Örgü örmeyi bilenler paspasın altındaki parçayı tavşan, ayı gibi sevimli hayvan şeklinde örerek, çocuk odasında kullanmak için harika paspaslar yapabilirler. Küçük çocuklar bu tür dekoratif ürünleri sevdikleri için odasında tavşan, ayıcık, kuzu şeklinde paspaslar olması onları çok mutlu edecektir.

Ponpon yapımı çok kolay olduğu için isteyen herkes böyle güzel bir dekor ürünü yapabilir. Bu çalışmayı  denemek isteyenler için aşağıda ponpondan paspas yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu görselleri inceleyerek siz de uygulamanın ne kadar kolay olduğunu anlayabilirsiniz.

ponpondan-paspas-yapimi

“Ponpondan Paspas Yapımı” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın