Genel

Ponpondan Dekoratif Perde Yapımı

Ponpondan Dekoratif Perde Yapımı

Ponpondan dekoratif perde yapımı evde keyif alarak yapabileceğiniz çok pratik bir uygulamadır. Son dönemlerde bayanlar kendi el becerilerine göre evleri için farklı dekoratif perdeler yapmaktalar. Özellikle evin mutfak kapısında kullanılan boncuk ya da buna benzer aksesuarlarla yapılan uzun perdeleri evde kendi yapan birçok bayan vardır. Boncuk ve kumaş ile yapılan perdeler çok şık olsa da, ponpon ile yapılan perdeler de renkleri ve görünümleri ile oldukça dikkat çekicidir. Ponponları nasıl perdeye dönüştürebileceğinizi merak ediyorsanız detayları aşağıda anlatıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Renkli yün ipler
  • Makas
  • Ponpon yapımında kullanmak için çatal veya karton
  • Uzun ince tahta ya da plastik bir parça ( perdeyi asmak için )

Şimdi sıra geldi ponpondan dekoratif perde nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermeye.

• Perdeyi yapabilmek için elimizde yeterli sayıda ponpon bulunması gerekiyor. Ponponların hepsini aynı boyda ya da farklı büyüklükte yapabilirsiniz.

  • Karton veya çatal kullanarak ponponları yapın. Ponpon yapmayı bilmiyorsanız daha önceden bahsettiğimiz çatal ile ponpon yapımı ve karton ile ponpon yapımı konularına göz atabilirsiniz.
  • Yeterli sayıda ponpon yaptıktan sonra bunları uzun bir  ipe aralarında boşluk bırakarak geçirin.
  • Sonrasında bu ponponlu ipi perde askısı olarak kullanacağınız nesneye sabitleyin. Bu sabitleme işlemi için nesneye matkap ile delik açabilir ve bu deliklere küçük kancalar geçirebilirsiniz. İsterseniz askıya zarar vermeyecek şekilde küçük çiviler de çakabilirsiniz. Yaptığınız ponponlu ipi bu yöntemleri kullanarak askıya kolaylıkla sabitleyebilirsiniz.
  • Bu şekilde aralarda boşluk bırakarak ponponlu ipler asarak perde yapımını tamamlayın.

Bu yöntemi kullanarak istediğiniz boyda ve genişlikte dekoratif perde yapabilirsiniz. Daha şık bir perde yapmak için püsküllü iplerden kullanabilirsiniz. Bu şekilde perdenin dışında duvara asmak için de dekoratif ürünler yapmanız mümkün. Canlı renklerdeki ponponlarla kolayca yapacağınız perde ile evinizin dekorunu daha güzel bir hale getirebilirsiniz. İsterseniz ponponları ipe geçirmek yerine zincir çekerek bir şerit yaptıktan sonra bunları zincirlerin arasına sabitleyebilirsiniz. Daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz ponpondan paspas yapımı çalışmasını da yaparak, ponponlu perde ve paspasınızı takım olarak da kullanmanız mümkün.

Ponponlu perde yapımı sayesinde elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Ponponlu şeritleri uzunlu kısalı yaparak daha şık perde tasarımları da yapabilirsiniz. Uzun bir perde yapmakla uğraşmak istemezseniz yarım perde de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

Dekorasyon, El İşleri, Geri Dönüşüm ve Hobi gibi konularda paylaşımlar yapan haber portalı

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top