Ponpon ve Plastik Kapaklarla Renk Eşleştirme Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz keyifli bir aktivite paylaşıyoruz. Renk eşleştirme küçük çocukların sevdiği bir etkinliktir. Bu sayede hem çocuklar renkleri öğrenir hem de keyifli vakit geçirirler. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda ponpon ve plastik kapaklarla renk eşleştirme yapımı anlatıyoruz. Evdeki malzemeleri kullanarak yapacağınız aktivite maşası ile çocuğunuz plastik kapakların içine aynı renkteki ponponları yerleştirebilir. Önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ponpon ve Plastik Kapaklarla Renk Eşleştirme Yapımı

Okul öncesi aktivitelerde renk, sayı ve şekil eşleştirme sıkça uygulanmaktadır. Siz de evde çocuğunuza böyle bir aktivite yaptırmak isterseniz, plastik kapaklarla renk eşleştirme oyunu yazımıza göz atabilirsiniz. Küçük çocukların renklerle şekil oluşturabileceği bir aktivite tercih ederseniz, ponponla renk eşleştirme yapabilirsiniz. Size anlatacağımız yöntem ile plastik kapaklar ve ponponlarla çiçek, daire ve daha birçok şekil yapabilirsiniz. İsterseniz kapakları harf ya da rakam şeklinde sıralayarak çocuğunuza bunları öğretebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane dondurma çubuğu
 • 1 tane mandal
 • Maşa yapımında kullanmak için 2 tane küçük su şişesi kapağı
 • Dondurma çubuklarını boyamak isterseniz akrilik boya
 • Silikon tabancası
 • Farklı renklerde plastik kapaklar
 • Kapaklara uygun renklerde ponponlar

Ponpon ile Renk Eşleştirme Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise renk eşleştirme aktivitesi için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak ponpon maşasını yapmakla işe başlamanız gerekiyor. Bunun için isterseniz ön hazırlık olarak dondurma çubuklarını boyayabilirsiniz. Bunun için istediğiniz renkte akrilik boya kullanabilirsiniz.
 • Plastik kapağın arkasına silikon tabancası ile yapıştırıcı sürün ve bunu dondurma çubuğunun ucuna güzelce yapıştırın.
 • Diğer kapağı da boşta kalan çubuğa yapıştırın.
 • Mandalın uç kısmında boşluk bırakarak çubukları kenarlara yapıştırın.
Ponponla Renk Eşleştirme Yapımı Resimli Anlatım
Ponponla Renk Eşleştirme Yapımı Resimli Anlatım

Bu şekilde ponpon maşası yaptıktan sonra kapakları düz bir zemin üzerine çiçek, baklava ya da başka bir şekilde sıralayın. Çocuğunuz yaptığınız maşa ile kapaklara uygun ponponları yerlerine koyabilir. Yazımızda anlattığımız renk eşleştirme aktivitesi ile çocuğunuz renk, şekil, rakam, harf ve daha birçok şeyi öğrenebilir. Bu keyifli çalışmayı evde denemek isteyenler için aşağıda ponpon ve plastik kapaklarla renk eşleştirme yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tür okul öncesi aktiviteler ilginizi çekiyorsa kapaklarla hafıza oyunu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial