Plastik Tabaktan Kolay Kelebek Yapımı

Plastik Tabaktan Kolay Kelebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik tabaktan kolay kelebek yapımı okul öncesi çocukların evde kolay bir şekilde yapacakları el işi çalışmalarından birisidir. Çocukların yaptığı el işi uygulamalarında kağıt ve plastik tabaklar sıkça kullanılmaktadır. Bu tabaklar boyanarak ya da el işi kağıdı, keçe gibi malzemelerle süslenerek hayvan figürleri yapılmaktadır. Bu tür uygulamalar küçük çocukların hoşuna gittiği için fırsat buldukça böyle projelerden örnekler paylaşmaya çalışıyoruz. Pikniğe ya da denize giderken kullandığımız renkli plastik tabaklar çocukların kelebek yapımında kullanabileceği malzemelerden birisidir. Kendinden renkli olan bu tabaklar hiç boyanmadan sadece biraz kesilerek ve süslenerek çok güzel kelebeklere dönüşebilir.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte plastik tabak
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Keçe kumaş ya da el işi kağıdı

Plastik Tabaktan Nasıl Kelebek Yapılır?

Plastik tabaktan kelebek yapmak için önce tabağı makas ile kesmeniz ve daha sonrada kestiğiniz parçaları uygun şekilde yapıştırarak kelebek şekli vermeniz gerekiyor. Kelebeği yaptıktan sonra ise dilediğiniz gibi süslemeniz mümkün. Aşağıdaki adımları takip ederek çok kolay bir şekilde kelebek yapabilirsiniz.

  • İlk olarak tabağı tam ortasından ayıran bir çizgi çizin ve makas yardımı kesin.
  • Bu iki parça kelebeğin kanatları olacağı tek kenarlarını makas ile içe doğru biraz keserek kanat şekli verin.
  • Bu iki parçayı arka taraflarından birbirine yapıştırın.
  • Böylece kelebek yapımı tamamlanmış oluyor. Sonrasında el işi kağıdı ya da keçe ile yuvarlak parçalar yapın ve kanatlara bunları yapıştırarak süslemeyi tamamlayın.
  • El işi kağıdına kelebeğin gövdesini çizin ve bunu da yerine yapıştırarak uygulamayı sonlandırın.

Aynı uygulamayı kağıt tabak ile de yapmanız mümkün. Beyaz kağıt tabak kullanacaksanız bunu guaj boya ile renklendirdikten sonra kelebek yapabilirsiniz. İsterseniz  düz bir şekilde boyamak yerine farklı renkte boyalar kullanarak kağıt tabağa küçük puantiyeler yapabilirsiniz. Böylece başka süsleme yapmanıza gerek kalmadan kelebek yapımını tamamlayabilirsiniz.

Siz de evde çocuğunuzla birlikte plastik tabaktan kelebek yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız örneklerden ilham alabilirsiniz. Bu uygulama için ekstra masraf yapmanıza gerek  yok. Kelebeği süslemek için elinizde bulunan artık kağıt parçalarını ya da kumaşları da kullanabilirsiniz. Elinizde düğme varsa bunlarda kelebek süslemek için kullanılabilir.

Plastik Tabaktan Kolay Kelebek Yapımı
Plastik Tabaktan Kolay Kelebek Yapımı
Plastik Tabaktan Kelebek
Plastik Tabaktan Kelebek

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial