plastik-tabak-ile-balik
Sosyal medyada paylaş

Plastik tabaktan balık yapımı çocuğunuzla birlikte keyif alarak yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Piknik yaparken kullandığımız plastik tabaklar bu çalışmamızda sevimli bir dekor ürününe dönüşüyor. Masrafsız ve kolay yapılan projelerden hoşlanıyorsanız sizi çocukluğunuzdaki mutlu anlarınıza götürecek bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane plastik tabak ( beyaz ya da renkli istediğiniz şekilde olabilir. )
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Keçeli kalem
  • Balığı süslemek için renkli karton, keçe kumaş ya da başka aksesuarlar ( isteğe bağlı )

Çocuklar için evde kolay yapılabilecek el işi çalışması arayanlar için plastik tabaktan nasıl balık yapılır? sorusunun cevabı olacak yapım aşamasını aşağıda veriyoruz.

  • Bu çalışmada tek bir uygulama ile balığın ağız ve kuyruğu ortaya çıkıyor. Plastik tabaktan pizza dilimler gibi üçgen bir parçayı keserek çıkarın.
  • Orantılı bir şekil elde etmek için keseceğiniz dilim tabağın kenarından ortasına kadar olmalı.
  • Plastik tabaktan çıkaracağınız parça balığın kuyruğu olacağı için çok küçük olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Keserek çıkardığınız parçaya yapışkan sürün ve bunu tabağın arkasına geniş ucu önden görünecek şekilde yapıştırın.
  • Yapışkan kuruduktan sonra tabağın ön tarafını çevirin ve keçeli kalem ile göz çizin.

Tüm bu aşamalardan sonra sevimli balığı duvara asabilir ya da çocuğunuzun odasında uygun bir yere koyabilirsiniz. Plastik tabaktan balık yapımı bu şekilde olup, elinizdeki malzemelere ve hayal gücünüze göre bunu dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Balığın gözünü kalem ile çizmek yerine dilerseniz oyuncak göz, düğme ya da boncuk gibi aksesuarlar da kullanabilirsiniz. Balığı daha güzel bir hale getirmek için renkli kartonlardan balığın üzerine yüzgeç ve pul yapabilirsiniz. Balığı evinizin dekorunu güzelleştirmek için kullanmak isterseniz üzerine boncuk ya da parlak taşlar yapıştırarak bunu istediğiniz odada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elinizde artık keçe kumaş varsa bunları da balığın süslemesinde kullanarak değerlendirebilirsiniz. Farklı renklerde birkaç tane balık yaparak bunları çocuk odasının duvarlarını süslemek için de kullanmanız mümkün.

Bu pratik uygulama çocukların hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olabilir. Siz plastik tabağı kesin ve kuyruk kısmını da yaptıktan sonra geri kalan süslemesini çocuğunuza bırakın. Sizinle yapacağı bu güzel çalışma onun çok hoşuna gidecektir. Kendi yaptığı sevimli balığı odasında görmek onun için ayrı bir mutluluk olacaktır. El becerilerinin  ve hayal güçlerinin gelişmesi için bu tür eğlenceli çalışmalar çocuklar için oldukça faydalıdır.

Siz de plastik bir tabağı sevimli bir balığa dönüştürmek isterseniz aşağıda plastik tabaktan balık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bunu inceleyerek uygulamanın ayrıntılarını daha iyi anlayabilirsiniz.

plastik-tabaktan-balik-yapimi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial