Plastik Şişe Kapağından Kapı Perdesi Yapımı

Plastik Şişe Kapağından Kapı Perdesi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik şişe kapağından kapı perdesi yapımı keyifli bir geri dönüşüm uygulaması olarak dikkatinizi çekebilir. Günümüzde plastik, karton, teneke, ahşap gibi birçok artık madde yapılan farklı çalışmalarla değerlendirilmektedir. Hepimizin mutfağında bulunan plastik şişeler bu alanla en çok kullanılan malzemeler arasındadır. Sitemizde plastik şişe kullanılarak yapılan birçok geri dönüşüm çalışması bulabilirsiniz. Bugün de sizlere bu plastik şişelerin kapakları kullanılarak nasıl kapı perdesi yapılacağını anlatmak istiyoruz. Plastik şişe kapakları rengarenk görünümleri ile birçok dekoratif ürün yapımı için ideal bir malzemedir. Evinizde kullandığınız plastik şişelerin kapaklarını biriktirerek çok güzel tasarımlara imza atabilirsiniz. Evde plastik kapaklardan kapı perdesi yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Her renk ve boyutta plastik şişe kapağı
  • Plastik kapaklara delik açmak için sivri bir cisim
  • Misina ipi ya da ince bir tel
  • Makas
  • Boncuk
  • Ahşap ya da plastik perde askısı

Kapı perdesi yapmak için plastik olan içecek ve deterjan şişelerinin kapaklarını kullanmanız mümkün.

Plastik Şişe Kapağından Nasıl Kapı Perdesi Yapılır?

Plastik kapaklardan perde yapmak için elinizde çok sayıda kapak olması gerekiyor. Uygulamayı yapmaya başlamadan önce kapı perdesini nasıl tasarlayacağınıza karar vermelisiniz. Sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak dekoratif kapı perdesi yapabilirsiniz.

  • Perde yapmak için kullanacağınız ip ya da telden uzun bir parçayı makas yardımı ile kesin. Perdenin uzunluğunu ne kadar istiyorsanız ipin boyunu ona göre ayarlamalısınız.
  • Perde yapımında kullanacağınız kapakların iki tarafına sivri bir cisim ile delik açın.
  • Sonrasında boncuk ve kapakları ipe geçirin. Elinizde fazla plastik kapak yoksa boncukları daha fazla kullanıp bunların arasına kapakları takabilirsiniz. Plastik kapak sayısı fazla ise o zaman bunların arasına birkaç tane boncuk takmanız yeterlidir.
  • Bu şekilde yeterli sayıda plastik kapak geçirilmiş ip şeridi yaptıktan sonra bu şeritleri perde askısına takarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde evinizin mutfak ya da balkon kapısında kullanmak için çok güzel bir kapı perdesi yapabilirsiniz. Yapacağınız kapaklı ip şeritlerini uzunlu kısalı şekilde tasarlayarak daha şık bir kapı perdesi yapmanız mümkün. Kapı perdesi olarak kullanacağınız kapakları isterseniz uygulama öncesinde boyayabilirsiniz. Siz de evde kolay kapı perdesi yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Bu çalışma hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, plastik kapaklardan nasıl perde yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Şişe Kapağından Kapı Perdesi Yapımı
Plastik Şişe Kapağından Kapı Perdesi Yapımı

Bir cevap yazın