Plastik Kapaklardan Robot Yapımı

Plastik Kapaklardan Robot Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklardan robot yapımı okul öncesi çocukların çok hoşuna gidecek bir etkinliktir. Günümüzde plastik nesneler birçok geri dönüşüm projesinde kullanılmaktadır. Pet şişelerden birçok dekor ürünü, oyuncak ve farklı çalışma yapıldığı gibi bunların kapakları da biriktirilerek farklı şekillerde değerlendirilebilir. Bugün sizlerle paylaşacağımız örnek uygulamada bu kapaklar birleştirilerek çok güzel robotlar yapılmış. Erkek çocuklar robot ile oynamayı çok sevdiği için anneler plastik kapakları biriktirerek çocuklarına böyle robotlar yapmayı deneyebilirler. Bu robotu yaparken çocuğunuzdan da yardım alarak ortaya çok güzel bir iş çıkarabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Farklı renkte plastik kapak
 • Bakır tel
 • Teli kesmek içim makas ya da pense
 • Boya

Bu uygulamayı yapmak için su ve içecek şişesi kapaklarının yanı sıra deterjan kaplarından aldığınız her türlü plastik kapağı da kullanabilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Nasıl Robot Yapılır?

Elinizdeki plastik kapakların sayısına göre robotu farklı şekillerde tasarlayabilirsiniz. Biriktirdiğiniz kapaklar değişik renkte olursa ortaya daha güzel bir robot çıkacaktır. İsterseniz kapakları uygulama öncesinde boyayabilir ya da orjinal halleri ile kullanabilirsiniz. Çalışmayı yapmaya başlamadan önce kapakların hepsini güzelce yıkayarak temizleyin ve iyice kuruttuktan sonra uygulamayı yapmaya başlayın. Şimdi plastik kapaktan nasıl robot yapılır? diye merak edenler için sorunun cevabını paylaşıyoruz.

 • Robot yapmak için kapakları birbiri ile birleştirmeniz gerekiyor. Bu anlamda sağlam olması için kapaklara tel geçirerek uygulamayı yapmanızı tavsiye ediyoruz.
 • İlk olarak kapakların her birinin üzerine delik açmanız gerekiyor. Bunun için sivri bir cismi biraz ısıtarak kapakların üzerine bastırmanız yeterli. Tüm kapakların tam ortasından delik açın ve sonra diğer aşamaya geçin.
 • İlk önce bakır telden bir parça kesin ve buna istediğiniz sayıda kapak geçirin. Bu parça robotun gövdesi olacak.
 • Sonra aynı şekilde kol ve bacak olmak üzere 4 tane daha parça yapın.
 • Yaptığınız parçaları gövdeye sıkı bir şekilde bağlayın.
 • Boya ile robota ağız ve göz yapın.
 • Bir tane kapağı da gövdeye düğme olarak monte ettikten sonra robot yapımı tamamlanmış oluyor.

Proje ana hatları ile bu şekilde olup siz isterseniz farklı malzemeler de kullanarak değişik robotlar yapabilirsiniz. Bu projeyi evde denemek isteyenlere ilham vermesi için aşağıda plastik kapak ile robot yapımı hakkında örnek görseller paylaşıyoruz. Resimleri inceleyerek siz de çocuğunuzun oynaması için çok güzel robotlar yapabilirsiniz.

 

Plastik Kapaklardan Robot Yapımı
Plastik Kapaklardan Robot Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial