Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Pirinç örgü nasıl yapılır? sorusunun cevabını tüm detayları ile birlikte bu yazımızda bulabilirsiniz. Pirinç örneği, şiş ile yapılan ve pirinç tanesi görünümünde bir modeldir. Kolay yapılan bu örnek şıklığı ile dikkat çekmektedir. Şiş ile örgü örmeyi biliyorsanız hiç zorlanmadan bu modeli uygulayabilirsiniz. Aşağıda pirinç örneği yapımı hakkındaki anlatımımızdan faydalanarak siz de kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Pirinç Örneği Yapımı

Pirinç örneği düz ilmeğin üzerine ters ve ters ilmeğin üzerine de düz ilmek örerek yapılır.

  • Örgüye başladıktan sonra ilk sırada 1 ters, 1 düz olarak tüm ilmekleri örün. ( tekli lastik )
  • Sonraki sırada ilk ilmeği şişe örmeden alın ve düz ilmeğin üzerine ters, ters ilmeğin üzerine de düz olarak örün.
  • Örgü bitinceye kadar aynı işleme devam ettiğinizde ortaya pirinç görünümlü güzel bir model çıkacaktır.

Pirinç örneği lastik gibi sürekli 1 ters 1 düz olarak öldüğü için bu örnekle yapılan örgüler, hem şık hem de kullanışlı olmaktadır. Yaptığınız giyim eşyası ya da aksesuarın zaman içinde açılıp, bollaşma yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Pirinç örneği ile atkı, bere, yelek, kazak, şal gibi birçok güzel parçayı örebilirsiniz. Özellikle bebekler için bu örnekle çok güzel yelek ve ceketler yapabilirsiniz.

Pirinç örneğinin belirginliğini arttırmak için uygun kalınlıkta şiş ve ip kullanmalısınız. İp kalın, şiş ince ya da tam tersi olduğunda örgünün arasında boşluklar oluşur ve istediğiniz modeli yapmanız mümkün olmaz. Bizim sizlere anlattığımız klasik tekli pirinç örneği. Bunun dışında 2’li, 3’lü ve daha birçok farklı şekilde yapılan pirinç örgü bulunmaktadır. Tekli pirinç örgü, akıl karıştırmayan ve kolay uygulanan bir teknik olduğu için bugün sizlere nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Bu kolay ve şık modelin yapımını öğrendikten sonra zor örneklerle uğraşmak yerine, hiç zorlanmadan birbirinden güzel yün işleri yapabilirsiniz. Pirinç örgü, çok sıkı ve sert durmadığından atkı yapımı için de ideal bir örnektir.

Konuyu daha iyi anlatabilmek için aşağıda pirinç örneği videolu anlatım paylaşıyoruz. İp ve şişler hazırsa hemen videoyu izleyerek uygulamaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial