Pipetten Pan Flüt Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle pipetten pan flüt yapımı başlığı altında evde çocuğunuz ile birlikte müzik aleti yapabileceğiniz kolay bir çalışma paylaşıyoruz. Çocuklara müziği sevdirmek ve el becerilerinin gelişimine katkı sağlamak için okul öncesi etkinliklerde müzik aleti yapımı sıkça yer almaktadır. Biz de size bu konuda ilham vermek için pipet ile pan flüt yapımını paylaşıyoruz.

Pipetten Pan Flüt Yapımı

Evde pipetten pan flüt yapmak oldukça kolaydır. Pipet ve bant kullanarak kısa sürede güzel bir pan flüt yapabilirsiniz. Flütün daha şık görünmesi için buna desenli bant, eva ya da desenli kağıtlarla süsleme yapabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada desenli bant kullanılmış. Bu şekilde pipetler birbirine yapışrırılırken aynı zamanda güzel bir süslemede yapılmış.

Pipetten Pan Flüt
Pipetten Pan Flüt

Pan flüt yapmak için aynı renkte pipetler kullanabileceğiniz gibi isterseniz farklı renkte pipetler de kullanabilirsiniz. Bu şekilde rengarenk bir müzik aleti yapabilirsiniz. Evde çocuğunuzla birlikte bu eğlenceli çalışmayı yapmak isterseniz aşağıdaki listede bulunan malzemeleri temin etmekle işe başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 8 adet uzun pipet
 • Süslemek için renkli desenli bant
 • Cetvel
 • Makas
 • Kalem

Pipetten Pan Flüt Nasıl Yapılır?

Pipet ile pan flüt yapmak için 8 tane uzun pipet kullanmanız yeterlidir. 8 tane pipeti makas yardımı ile aşağıda verdiğimiz ölçülerde kesin.

 1. pipet : 17,5 cm
 2. pipet : 15 cm
 3. pipet : 13,5 cm
 4. pipet : 12,5 cm
 5. pipet : 11 cm
 6. pipet : 9,5 cm
 7. pipet : 8 cm
 8. pipet : 7,5 cm

Pipetleri verilen ölçülerde kestikten sonra bunları boylarına göre sıralayın. Daha sonra en uç kısımlarından bant ile bantlayın. Bandı yapıştırırken deliklerin kapanmamasına özen gösterin. Bir kaç şerit şeklinde bantlama yapıp müzik aletinin süslemesini bitirebilirsiniz. İsterseniz desenli bant yerine saydam koli bandı ile de pipetleri tutturup flütü hazırlayabilirsiniz. Süslemek için renkli kağıtlar, kartonlar ya da eva kağıdı kullanabilirsiniz. Hiç bir süsleme kullanmadan renkli bir flüt elde etmek içinse bir kaç farklı renkte pipet kullanabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz müzik aletinde en uzun pipet, en kalın notayı oluşturacaktır. Pan flütü çalmak için düz olan kısmını ağız hizanıza gelecek şekilde tutun. Pipet deliklerine ağzınızı yaklaştırıp hafifçe üfleyin. Ağzınızdan çok uzakta tutunca ya da dudaklarınıza değdirdiğinizde istediğiniz sesi çıkaramazsınız. Bunun için bir kaç denemede flütü nasıl tutacağınızı bulabilirsiniz. Evde bu eğlenceli çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız pipetten pan flüt yapımı videolu anlatım bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Evde çocuğunuzla birlikte sevimli bir oyuncak saz yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kavanoz kapağından saz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial