Pet Şişeden Tuzluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle pet şişeleri değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Pet şişeyi kesmek ve boyamak kolay olduğu için bu malzeme ile birçok dekoratif ürün yapılmaktadır. Biz de bugün sizlerle pet şişe kullanarak tuzluk yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Denize veya pikniğe giderken kullanmak için tuzluğa ihtiyacınız varsa bunu dışarıdan almak yerine evde kendinizde yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz, pet şişeden tuzluk yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Tuzluk Yapımı

Evde tuzluk yapımı için kapaklı cam ya da plastik kaplar kullanılabilir. Bu kapların kapaklarına delik açtıktan sonra içine tuz koyarak kullanabilirsiniz. Yapacağınız tasarımın daha şık görünmesi için üzerine boya ya da desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, şurup şişesinden tuzluk nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz. Evde şurup şişesi yoksa pet şişe ile de aynı şekilde tuzluk yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında ağız kısmı uzun olan pet şişeleri tercih etmeniz gerekiyor. Büyük olan pet şişe kapağı tuzluğun alt kısmı olacağı için bu kapak şişenin ağız kısmından biraz geniş olmalı.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane küçük pet şişe ( kapaklı olmalı )
 • 1 tane büyük pet şişe kapağı
 • Falçata
 • Makas
 • Silikon tabancası
 • Süsleme yapmak için desenli bant

Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır?

Pet şişe ve diğer malzemeler hazır ise tuzluk yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak pet şişenin ağız kısmını falçata ile kesin ve makas ile fazlalıkları keserek düzeltin.
 • Sonrasında pet şişenin kendi kapağına sivri bir nesne ile delikler açın.
 • Tuzluğun üst kısmını bu şekilde yaptıktan sonra alt tarafına silikon sürerek diğer kapağı da bu kısma geçirin.
Pet Şişeden Tuzluk Resimli Anlatım
Pet Şişeden Tuzluk Resimli Anlatım
 • Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile tuzluk yapımı tamamdır.
 • Bunun orta kısmına desenli bant yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz. İsterseniz oje ya da akrilik boya ile de süsleme yapmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Tuzluğu yaptıktan sonra üst taraftaki kapağı açarak içine tuz koyabilirsiniz. Pikniğe gideceğiniz zaman tuzluğun içindeki tuzun dökülmesini önlemek için düz bir kapak geçirebilir ve kullanacağınız zaman onu çıkarıp tuzluk başlığını takabilirsiniz. Evde bu kolay yöntemi denemek isteyenler için aşağıda pet şişe ile tuzluk yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişe ile minik bir kap yapmak isterseniz, pet şişe kapağı ile krem kutusu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial