Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle pet şişeden tuzluk nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Pet şişeler günümüzde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Biz de bugün sizlerle pet şişe ile tuzluk yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşmak istiyoruz. Denize ya da pikniğe giderken yanınızda tuzluk taşımak isterseniz size bahsedeceğimiz çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır?

Evde pet şişeden tuzluk yapmak oldukça kolaydır. Bunun için ağız kısmı uzun olan bir pet şişe temin etmeniz gerekiyor. Bu pet şişenin ağız kısmını keserek bunun alt tarafına uygun boyutta bir kapak geçirerek güzel bir tuzluk yapabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışması sayesinde evdeki boş pet şişeyi değerlendirirken güzel bir tuzluğa da sahip olabilirsiniz. Elinizde ağız kısmı uzun pet şişe yoksa normal pet şişe ile de tuzluk yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Küçük bir pet şişe ( kapaklı olması gerekiyor)
 • Bu pet şişenin kapağından biraz daha büyük bir kapak
 • Falçata
 • Makas
 • Silikon tabancası
 • Tuzluğun kapağına delik açmak için sivri bir nesne
 • Tuzluğa süsleme yapmak için desenli bant

Biz uygulamanın yapımında 1 küçük kapaklı pet şişe ve 5 litrelik pet şişe kapağı kullandık. Siz de bu şekilde pet şişenin ağız kısmına uygun büyüklükte plastik kapak temin etmelisiniz.

Pet Şişeden Tuzluk Yapımı

Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır-1
Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır-1

Pet şişe ve diğer malzemeler hazır ise tuzluk yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak pet şişenin kapak kısmını falçata yardımı ile keserek çıkarın.
 • Kestiğiniz pet şişenin kapak kısmını büyük olan plastik kapağa ölçerek bunun fazlalık kısmını makas ile kesin.
 • Bu şekilde pet şişe kapağını tuzluk boyutuna getirdikten sonra pet şişenin kendi kapağına sivri bir nesne ile tuzun akabileceği genişlikte delikler açın ve bunu tuzluğa takın.
 • Tuzluğun alt kısmına da diğer büyük kapağı silikon tabancası yardımı ile güzelce yapıştırarak tutturun.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile tuzluk yapımı tamamlanmış oluyor. İçine tuz koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha şık bir tuzluk yapmak isterseniz bunun üzerini boyayabilir ya da desenli bant ile şerit yapabilirsiniz. Yukarıda sizlerle pet şişeden tuzluk yapımı resimli anlatım paylaştık. Bu konuda size yardımcı olmak için aiağıda pet şişe ile tuzluk yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tarz kolay geri dönüşüm çalışmaları ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız pet şişe kapağı ile krem kutusu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial