Pet Şişeden Marakas Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Marakas yapımı okul öncesi etkinliklerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bir müzik aleti olan marakasın benzerini evdeki malzemeleri kullanarak yapmak mümkündür. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda pet şişeden marakas yapımı paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte bu kolay çalışmayı yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Evde marakas yapımı için plastik kaşık, tuvalet kağıdı rulosu, karton bardak, pet şişe ve kola kutusu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür malzemelerin içine boncuk ya da bakliyat koyarak kolay bir şekilde marakas yapabilirsiniz. Yapacağınız tasarımın şık olması için elinizdeki desenli bantları, renkli kağıt ve poşetleri kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada küçük bir desenli poşet ve pet şişe kullanılmıştır. Bu uygulama sayesinde elinizdeki poşet ve pet şişeleri değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane küçük pet şişe
  • Üzeri desenli bir poşet
  • Boncuk ya da bakliyat
  • Makas
  • Bant

Uygulamada kullanacağınız pet şişenin kapağı da olmalıdır.

Pet Şişe ile Marakas Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise marakas yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak pet şişenin içine bir miktar boncuk ya da bakliyat koyun. Bakliyat olarak pirinç ya da mercimek kullanabilirsiniz.
  • Şişeye boncuk koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatın.
  • Poşetin sap kısmını makas yardımı ile keserek düz bir hale getirin.
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
  • Daha sonra bu poşeti pet şişeye sarın. Alt ve üst taraflarda kalan açıklıkları bant ile yapıştırarak güzelce kapatın.
  • Bu şekilde marakası yaptıktan sonra isterseniz sap kısmına renkli bir kağıt yapıştırarak daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tüm bu aşamaların ardından pet şişeden marakas yapımı tamamlanmış oluyor. Çocuğunuz bu sevimli müzik aletini hemen kullanmaya başlayabilir. İsterseniz pet şişeyi poşet yerine renkli bir kağıt ile de kaplayabilirsiniz. Sapının biraz daha uzun olmasını isterseniz bir tuvalet kağıdı rulosunu kesip pet şişenin ağız kısmına uygun şekilde daraltıp bunu yapıştırabilirsiniz. Bu kolay okul öncesi etkinliği denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden marakas yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme kullanarak marakas yapmak isterseniz, tuvalet kağıdı rulosundan marakas nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial