Pet Şişeden Elma Yapımı

Pet Şişeden Elma Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişeden elma yapımı evde sıkılmadan vakit geçirmenize yardımcı olacak eğlenceli bir kendin yap projesidir. Pet şişe çoğumuzun mutfağında bulunan bir malzeme olduğu için konularımız arasında sık sık pet şişe ile yapılan çalışmalara yer veriyoruz. Pet şişe kesmeye ve boyanmaya uygun bir malzeme olması bakımından geri dönüşüm projelerinin çoğunda yer alır. Geçenlerde sizlerle pet şişeden fermuarlı kutu yapımı ile ilgili güzel bir geri dönüşüm çalışması paylaşmıştık. Bugünkü uygulama biraz o çalışmayı anımsatıyor fakat bu sefer pet şişeler fermuarla birleştirilmeden ve boyanmadan kullanılıyor. Kendi tasarımınız olan güzel bir dekor ürünü yapmak isterseniz aşağıda pet şişeden elma yapmak için gerekli malzemelerin listesini ve projenin yapılışı ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane pet şişe ( 2,5, 2 ya da 1 litre herhangi bir plastik şişe olabilir. )
  • Yeşil ve kahverengi keçe
  • Makas
  • Falçata
  • Elmanın içine koymak için kırmızı parlak bir kumaş ya da keçe
  • Şeffaf bant veya silikon tabancası

Pet Şişeden Nasıl Elma Yapılır?

Pet şişeden nasıl elma yapılır? diye merak ediyorsanız uygulamanın tüm detaylarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • İlk olarak pet şişeleri güzelce yıkayın ve bunlar kuruduktan sonra alt taraflarını falçata ile kesin. Bunu yaparken her iki şişenin altını da aynı boyutta kesmeye dikkat etmelisiniz.
  • Yeşil keçeden yaprak ve kahverengi keçeden de sap yapın. Bunları güzelce birbirine yapıştırın.
  • Pet şişeleri elma şekline getirmek için bunları ek yerlerinden birbirine yapıştırmanız gerekiyor. Elmayı renkli bir hale getirmek için iki parçayı birleştirmeden önce parçalardan birinin içine kırmızı kumaştan bir parça yapın ve bunu koyduktan sonra öbür parçayı da bunun üzerine geçirerek yapıştırın.
  • Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif elma kullanıma hazırdır.

Pet şişelerin alt kısmını falçata ile kestikten sonra bunların ek yerlerini ütüye bastırarak düzleştirirseniz daha şık bir tasarım yapabilirsiniz. İsterseniz parçaları birbirine tamamen yapıştırmayıp, ek yerine farklı bir düzenek yaparak bunu kapaklı bir kutu olarak kullanabilirsiniz. Bu küçük kapaklı elma şeklindeki kutunun içine takılarınızı koyarak bunları güvenli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün.

Pet şişeden elma yapmak isterseniz bu konuda size ilham vermesi için aşağıda örnek bir uygulama paylaşıyoruz. Aşağıdaki çalışmada pet şişe boyanmadan şeffaf renkte bırakılmış. Siz isterseniz yapacağınız elmayı kırmızı, sarı ya da yeşil renge boyayabilirsiniz.

Pet Şişeden Elma Yapımı
Pet Şişeden Elma Yapımı

Bir cevap yazın