Pet Şişeden 5 Kolay Geri Dönüşüm
Sosyal medyada paylaş

Pet şişeden 5 kolay geri dönüşüm başlığı altında sizlerle evde çok kolay yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Pet şişe geri dönüşümde en sık kullanılan malzemelerden birisidir. Renkli ya da şeffaf pet şişelerle evde çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle pet şişeleri değerlendirme konusunda ilham alabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Siz de elinizdeki boş pet şişeleri atmak yerine değerlendirmek isterseniz yazımızın devamındaki örnek çalışmalara göz atabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır?

Evde pet şişeden neler yapılır? diye düşünüyorsanız bu konuda yapabileceklerinizin elinizdeki malzemelere ve hayal gücünüze göre değişebileceğini söyleyebiliriz. Pet şişe ile dekoratif kutu, kavanoz, kase, bardak, dekoratif fincan, sepet, çocuklar için oyuncak ve daha birçok farklı dekoratif ürün yapabilirsiniz. Geri dönüşüm kategorimizde pet şişe kullanarak yapabileceğiniz birçok örnek çalışma bulunmaktadır. Biz bugün sizlerle bu çalışmalardan en kolay olanların paylaşıyoruz.

Pet Şişeden Sepet Yapımı

Evde pet şişe ile sepet yapmak isterseniz bunun için her boyda pet şişe kullanabilirsiniz. Pet şişenin üst tarafını falçata ve makas yardımı ile yapmak istediğiniz sepetin boyutuna uygun olarak kesin. Daha sonra bunun yan taraflarına sivri bir nesne yardımı ile delik açarak buralardan ip geçirerek sepetin sapını yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Sepet
Pet Şişeden Sepet

Bu şekilde sepeti yaptıktan sonra bunun ağız kısmına desenli bant ya da başka malzemeler ile zevkinize uygun süslemeler yapabilirsiniz. İsterseniz sepetin üzerine de süs aksesuarları yapıştırarak daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Pet Şişeden Bardak Yapımı

Pet şişe ile bardak yapmak isterseniz bunun için ihtiyacınız olan malzemeler pet şişe, falçata, kalem ve makastır. İlk olarak falçata yardımı ile pet şişeniz ağız kısmını keserek çıkarın.Şişenin alt tarafından kalem ile bardağın boyutunu işaretleyin.Kalem ile bu işaretten yukarı doğru bir şerit daha çizin. Bu şerit bardağın sapını oluşturacağı için çok kalın olmamalı. Üst kısmada kalem ile 1 parmak genişliğinde bir şerit çizin. Çizdiğiniz çizgilerin üzerinden makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin. Son olarak üst taraftaki yuvarlak parçayı pet şişenin altından geçirin.

Pet Şişeden Bardak
Pet Şişeden Bardak

Bahsettiğimiz bu kolay yöntemi uygulayarak evde kolay bir şekilde bardak yapabilirsiniz. Yaptığınız bardağı dekoratif süs olarak kullanacaksanız bunu akrilik boya ya da sprey boya ile istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Pet Şişeden Bebek Yapımı

Küçük kız çocuğunuz varsa onun küçülen ya da yırtılan çorabı ve pet şişe kullanarak aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sevimli bir bebek yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Bebek
Pet Şişeden Bebek

Külotlu çorabın tek bacağını kesip bunun içine pet şişeyi koyun. Altta kalan fazlalığı kesip buradaki açıklığı dikerek ya da yapıştırarak kapatabilirsiniz.

Pet Şişeden Dekoratif Kutu Yapımı

Pet şişenin üst kısmını keserek geriye kalan parça ile güzel bir dekoratif kutu yapabilirsiniz. Buna yarım kiloluk yoğurt kabı kapağı ya da karton ile kapak yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Dekoratif Kutu
Pet Şişeden Dekoratif Kutu

İsterseniz bu kutuya desenli bant ve yapışkanlı eva gibi malzemeler ile süsleme yapabilirsiniz. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişeden dekoratif kutu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişeden Kavanoz Yapımı

Evde pet şişe ile kavanoz yapmak isterseniz bunun için 2 tane aynı boyutta pet şişe temin etmeniz gerekiyor. Bu pet şişelerin üst tarafını kesin. Bu şişelerden bir tanesi kapak olacağı için bunu diğer şişeye geçecek kadar keserek küçültün.

Pet Şişeden Kavanoz
Pet Şişeden Kavanoz

Yaptığınız bu kavanozları boyutlarına göre farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. İsterseniz boya ile renklendirebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Bu yazımızda sizlerle pet şişeden dekoratif ürün yapabileceğiniz bazı örnek çalışmalar paylaştık. Evdeki boş pet şişeleri atmak yerine siz de bunlarla bardak, sepeti kavanoz gibi dekoratif ürünler yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial