Pet Şişe ve Eva Kağıdı ile Arı Yapımı

Pet Şişe ve Eva Kağıdı ile Arı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ve eva kağıdı ile arı yapımı okul öncesi çocukların ve evde hobi çalışmaları yapanların uygulayabileceği kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Su ve diğer içeceklerin pet şişeleri günümüzde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu plastik şişeler gibi kapakları ile de çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu tür çalışmalardan örnekleri sizlerle her fırsatta paylaşıyoruz. Okul öncesi çoğu etkinlikte pet şişe kullanılmaktadır. Bu şişeler boyanarak ya da içlerine farklı malzemeler doldurularak çok güzel hayvan figürleri yapılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz uygulama da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Bu uygulamayı sadece çocuklar değil yetişkinler de yapabilirler. Bu yöntemi uygulayarak çocuğunuzun odası için güzel bir dekor ürünü yapabilir ya da bunu kalemlik olarak da kullanabilirsiniz. Pet şişe ve eva kağıdı ile arı yapmak isterseniz gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Pet şişeyi kesmek için bıçak ya da falçata
 • Sarı ve siyah renkte akrilik boya
 • Fırça
 • Sarı ve siyah renkte yapışkanlı eva kağıdı
 • Kalem
 • Makas
 • Arının kanatlarını süslemek için ince uçlu bir fırça

Pet Şişe ve Eva Kağıdı ile Nasıl Arı Yapılır?

Eva kağıdı ile arı yapmak çok kolay bir uygulama olduğu için isteyen herkes evde rahatlıkla bu çalışmayı deneyebilir. 1, 2 ya da 2,5 litrelik pet şişeleri uygulamayı yapmak için kullanabilirsiniz. Uygulamaya başlamadan önce pet şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarmanız gerekiyor. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • Arı yapmak için öncelikle pet şişenin üst kısmını çıkarmanız gerekiyor. Bunun için bir falçata ya da bıçak kullanabilirsiniz. Şişeyi yarısına kadar kestikten sonra sıra boyama aşamasında.
 • Pet şişeyi sarı akrilik boya ile güzelce boyayın. Bunun üzerine belirli aralıklarla siyah şeritler yapın. Bu şekilde arının gövdesini yaptıktan sonra sıra baş ve kanatları yapmaya geldi.
 • Sarı eva kağıdına kelebeğe benzer bir kanat çizin ve bunu makas ile keserek çıkarın. Bunun etrafına siyah boya ile ince çizgiler çekerek dikiş gibi desenler oluşturun.
 • Siyah eva kağıdına uygun büyüklükte bir baş çizin. Sarı eva kağıdına da bundan biraz daha küçük bir baş yapın. Bunları makas ile kestikten sonra birbirine yapıştırın. Arıya ağız, burun ve göz çizin. İsterseniz bu aşamada minik oyuncak gözlerden de kullanabilirsiniz.
 • Son olarak başı kanatlara yapıştırın ve bu parçayı da gövdenin üst tarafına tutturun. Siyah eva kağıdı ile arının antenlerini yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Yapacağınız arının daha şık görünmesini isterseniz uygulamayı yapmak için simli eva kağıdı kullanabilirsiniz. İsterseniz eva kağıdı yerine fon kartonu da kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak arı dışında başka hayvanlar da yapabilirsiniz. Evde kolay arı yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Uygulamayı fon kartonu ile yapmak isterseniz, pet şişeden arı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe ve Eva Kağıdı ile Arı Yapımı
Pet Şişe ve Eva Kağıdı ile Arı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial