Pet Şişe ve Çorap ile Kalemlik Yapımı

Pet Şişe ve Çorap ile Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ve çorap ile kalemlik yapımı isteyen herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Evde atılmayı bekleyen pet şişeler ve kullanılmayan çoraplar varsa bunlarla güzel bir kalemlik yapabilirsiniz. Bu önerimizi değerlendirmek isterseniz pet şişe ve çorap ile kalemlik yapımı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişe ve Çorap ile Kalemlik Yapımı

Pet şişe, teneke ve plastik kutular kullanarak evde çok güzel kalemlikler yapılmaktadır. Bu tür çalışmalarda kalemlik yapılacak teneke ya da plastik kutular istenen renklerde boyanabilir. Boya kullanmak istemeyenler ise kağıt, fon kartonu, kumaş, keçe ya da eva gibi malzemelerle kaplama yapabilir. Kalemlik yapacağınız nesneye kaplama yapacağınız zaman kaplama malzemesini ölçüp biçmekle ve yapıştırmakla uğraşmak istemiyorsanız size bahsedeceğimiz kolay yöntemi tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun küçülen çoraplarını bu uygulamayı yaparken kullanarak değerlendirebilirsiniz. Tek kalan çorapları da atmayıp kaplama yapımında kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim pet şişe ve çorap kullanarak nasıl kalemlik yapabileceğinize.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • 1 tane çorap

Uygulamanın yapımında 1, 2 ya da 2,5 litre her türlü pet şişe kullanılabilir.

Pet Şişe ve Çorap ile Kalemlik  Nasıl Yapılır?

Pet şişe ve çorap hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir kalemlik yapabilirsiniz.

  • Uygulamayı yapmaya başlamadan önce pet şişenin üzerinde bulunan yapışkanlı kağıdı çıkarın ve şişenin üzerini güzelce temizleyin.
  • Kalemlik yapımında pet şişenin alt tarafı kullanılacağı için işe ilk olarak bunu kesmekle başlamalısınız.
  • Pet şişeyi düz bir zeminde yan olarak tutun ve falçata yardımı ile bunun ağız kısmını keserek çıkarın.
  • Geriye kalan düz parçayı ise kalemliği hangi boyutta istiyorsanız o uzunluğa gelene kadar makas ile kesin.
  • Bu şekilde kalemliği yaptıktan sonra sıra buna çorap ile kaplama yapmaya geldi.
  • Çorabın parmak ucu alta, lastik kısmı da üst tarafa gelecek şekilde pet şişeye güzelce geçirin.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişeden kalemlik yapımı tamamdır. İçine kalemleri koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz kalemliğin üzerine keçe ya da eva gibi malzelerle süsleme de yapabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı çocuğunuzla birlikte yaparak onun geri dönüşümün önemini kavramasına yardımcı olabilirsiniz. Çalışmayı evde yapmak isteyenler için aşağıda pet şişe ve çorap ile kalemlik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Çorap ile kaplama yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız çorap ile kaplama nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın