Pet Şişe Kapaklarından Nihale Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapakları geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Farklı renk ve boyutlardaki kapaklarla çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda pet şişe kapaklarından nihale yapımı paylaşıyoruz. Elinizde biriktirdiğiniz şişe kapakları varsa bunları nihale yaparak değerlendirebilirsiniz. Aynı veya farklı renklerde yapacağınız nihale şık görünümü ile dikkat çekecektir. Evde kolay geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe Kapaklarından Nihale Yapımı

Plastik kapaklarla nihale yapımı oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken kapakları ütü yardımı ile incelterek birbirine yapıştırmak. Kapakların ütüye yapışmaması için uygulamayı yaparken pişirme kağıdı kullanmanız gerekiyor. Ütünün sıcaklığı ile kapaklar eriyip birbirine yapışacağı için ayrıca yapıştırıcı kullanmaya gerek kalmayacaktır. Bu yöntem ile evde çok güzel nihale ve bardak altlıkları yapabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, plastik kapaklarla bardak altlığı ve nihale yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Elinizde farklı renkte kapaklar varsa bunları kullanarak rengarenk bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 8 tane su şişesi kapağı
  • Ütü
  • Pişirme kağıdı

Kapaklardan bir tanesi diğerlerinden büyük olmalı.

Pet Şişe Kapaklarından Nihale Nasıl Yapılır?

  • Pişirme kağıdını düz bir zemine serin ve ortadan ikiye katlayın.
  • Kapakları kağıdın yarısına sıralamalı diğer yarısını boş bırakmalısınız.
  • Büyük kapağı oryaya yerleştirin ve bunun etrafına diğer 7 kapağı çiçek oluşturacak şekilde sıralayın.
Pet Şişe Kapaklarından Nihale Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişe Kapaklarından Nihale Yapımı Resimli Anlatım
  • Pişirme kağıdının diğer yarısını kapakların üzerine örtün ve ütüyü üzerine bastırarak kapakların eriyerek birbirine yapışmasını sağlayın.
  • Kapakların üzerine ağırlık koyarak daha düz bir şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe kapaklarından nihale yapımı tamamlanmış oluyor. Uygulama sonrasında bir süre kapakların soğumasını bekleyip pişirme kağıdının içinden nihaleyi çıkarabilirsiniz. Kolay gelsin. Nihaleyi boyamak isterseniz akrilik boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz. İsterseniz yaptığınız kapakları çiçek şekline getirdikten sonra bunun arkasına ince bir kurdele veya ip yapıştırarak bunu duvar süsü olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial