Pet Şişe Kapağından Neler Yapılır?

Pet Şişe Kapağından Neler Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlere pet şişe kapağından neler yapılır? sorusunun cevabı olabilecek örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Farklı renk ve boyutlardaki pet şişe kapakları birçok kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bu kapaklar okul öncesi etkinliklede de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Evde biriktirdiğiniz plastik kapaklar varsa bunları değerlendirmek için yazımızda önereceğimiz çalışmaları yapmayı deneyebilirsiniz.

Pet Şişe Kapağından Neler Yapılır?

Pet şişelerin plastik kapakları ile hem büyükler hem de çocuklar farklı çalışmalar yapabilirler. Bu kapakların üzerinde siyah yazılar varsa bunlar aseton ile çıkarılabilir. Yapılacak olan uygulamaya göre bu plastik kapaklar kesilebilir ve boyanabilir. Kapakların üzerine oynar göz ve çeşitli malzemeler yapıştırılabilir. Kapakların rengini değiştirmek isterseniz akrilik boya kullanabilirsiniz. Şimdi size ilham verecek örnek çalışmaları paylaşmaya başlayalım.

Plastik Kapaklarla Balık Yapımı

Plastik kapaklarla balık yapımı çocukların keyif alarak yapacağı bir çalışmadır. Bunun için istediğiniz renkte plastik kapak kullanabilirsiniz. Kapağın üzerinde siyah yazı varsa bunu aseton ile silerek çıkarabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz renkte bir fon kartonunu kapağa uygun bir üçgen şeklinde kesin. Plastik kapağı bu üçgenin üst kısmına yapıştırın. Son olarak oynar gözü yapıştırın ve kalem ile ağız çizerek uygulamayı tamamlayın. Bu kolay uygulama sayesinde çocular rengarenk balıklar yapabilirler.

Plastik Kapaklarla Balık Yapımı
Plastik Kapaklarla Balık Yapımı

Pet Şişe Kapağından Çiçek Yapımı

Evde yapay çiçek yapmak isterseniz bunun için pet şişe kapağı kullanabilirsiniz. Pet şişe kapağının yanlarına falçata ile kesikler yapıp bunları dışa doğru açtırarak kısa sürede güzel bir çiçek yapabilirsiniz. Bu plastik çiçeğe tel ya da ahşap çubuk ile sap yapabilir ya da olduğu gibi kullanabilirsiniz. Daha şık görünmesi için çiçeğin ortasına boncuk ya da pul gibi aksesuarlar yapıştırabilirsiniz. Farklı renk ve boyutlarda kapaklar kullanarak harika çiçekler yapabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağından Çiçek Yapımı
Pet Şişe Kapağından Çiçek Yapımı

Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı

Yeni bir kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için pet şişe kapağı kullanabilirsiniz. Evde pet şişe kapağı ile kitap ayracı yapmak için küçük bir plastik kapak kullanabilirsiniz. Bu kapağın üzerinde yazı varsa bunu çıkardıktan sonra yan tarafına falçata ile kitap sayfasının sığacağı büyüklükte kesik yapın. Buradan sonrasında kitap ayracını istediğiniz şekilde süsleyerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı
Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı

Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı

Acilen düğme lazım ise pet şişe kapağı ile düğme yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken plastik kapağın kenarını falçata yardımı ile kesmek. Kapağı düz bir hale getirdikten sonra sivri bir nesne yardımı ile bunu üzerine delik açarak düğmeyi hemen kullanabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe kapağı ile düğme yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı
Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı

Pet Şişe Kapağı ile Krem Kutusu Yapımı

Elizde pet şişe varsa bunun ağız kısmı ve kapağını kullanarak güzel bir krem kutusu yapabilirsiniz. Bunun için aynı kapaktan iki tane kullanmanız gerekmektedir. Falçata yardımı ile pet şişenin ağız kısmını kapağın içine sığacak şekilde kesin. Daha sonra kapakları yerlerine takarak krem kutusu yapımını tamamlayabilirsiniz. İsterseniz kapağın üzerine küçük süslemeler yapıştırarak daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Uygulamanın detaylarını öğrenmek için daha önce paylaştığımız pet şişeden krem kutusu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Krem Kutusu Yapımı-2
Pet Şişe Kapağı ile Krem Kutusu Yapımı-2

Bu yazımızda sizlerle pet şişe kapakları ile yapabilceğiniz kolay kendin yap çalışmaları paylaştık. Siz de bu örnek çalışmalardan istediğinizi evde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial