Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapağı ile kitap ayracı yapımı farklı bir geri dönüşüm uygulanması olarak ilginizi çekebilir. Pet şişelerin plastik kapakları ile bardak altlığı, çiçek ve daha birçok farklı dekoratif süs yapılmaktadır. Bu kapaklar okul öncesi etkinliklerde de sıkça kullanılmaktadır. Bugün sizlerle pet şişe kapağını farklı bir şekilde değerlendirebileceğiniz kolay bir çalışma paylaşıyoruz. Pet şişe kapağı ile kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı

Evde kolay kitap ayracı yapımı için kağıt, karton, eva ve keçe gibi malzemeler sıkça kullanılmaktadır. Biz bu uygulamada farklılık olması için kitap ayracı yapımında plastik kapak kullandık. Buşekilde kitap sayfalarının kenarına geçirilen küçük bir ayraç yaptık. Farklı tasarımlardan hoşlanıyorsanız evde bulunan herhangi bir pet şişe kapağı ile siz de bu basit uygulamayı yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı-1
Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı-1
  • İstediğiniz renkte pet şişe kapağı
  • Kalem
  • Falçata

Yapacağınız kitap ayracını boyamak isterseniz akrilik ya da sprey boya kullanabilirsiniz. Pet şişe kapağının üzerine boya ya da kaplama yapmayacaksanız bunun üzerinde bulunan yazıları silmeniz gerekebilir. Biraz aseton ve pamuk ile bu işi kolayca yapmanız mümkün.

Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Plastik kapak ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir kitap ayracı yapabilirsiniz.

  • İlk önce bir parça pamuğa aseton dökerek bununla kapağın üzerindeki yazıları silin.
  • Ayraç yapmak için kapağın kenarına kitap sayfalarının geçeceği şekilde kesik yapmak gerekiyor.
  • Kapağı yan olarak tutun ve kenarına bir kalem ile çizgi yapın. Bu çizgiyi kapak kenarını ortalayarak yapmalısınız.
  • Sonraki aşamada çizginin üzerinden falçata ile geçerek kesiği yapın.

Tüm bu aşamalardan sonra kitap ayracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz eva ya da keçe ile kapağın boyutuna uygun kalp, çiçek ya da yıldız yapıp bunları kapağın üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde farklı renkte plastik kapaklar kullanarak rengarenk ayraçlar tasarlayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda pet şişe kapağı ile kitap ayracı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme kullanarak kitap ayracı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız deterjan kabından kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişe Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial