Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapağı ile düğme yapımı ile evde istediğiniz renk ve boyutta çok güzel düğmeler yapabilirsiniz. Pet şişeler gibi bunların kapakları da farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu rengarenk kapaklar ile çok güzel dekoratif çiçek, magnet, anahtarlık, bardak altlığı, kitap ayracı ve kalem süsleri yapabilirsiniz. Bugün sizlere plastik kapaklarla düğme yapabileceğiniz çok kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı

Su ve çeşitli içeceklerin plastik kapakları ile düğme yapmak isterseniz size bahsedeceğimiz pratik yöntemi uygulayabilirsiniz. Büyük düğme yapmak için kapaklarının kenarlarını çıkararak düzleştirdikten sonra bunun üzerine sivri bir nesne ile delik açmanız yeterlidir. Eğer daha küçük boyutta plastik kapaktan düğme yapmak isterseniz o zaman kapağı makas ile keserek istediğiniz boyuta getirmeniz gerekmektedir. Bu kapaklar renkli olduğu için ayrıca boyamaya da gerek yoktur.

Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı-1
Pet Şişe Kapağı ile Düğme Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • Pet şişe kapağı
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem
  • Pet şişeye delik açmak için sivri bir nesne
  • Zımpara ( plastik kapakların kenarını düzeltmek için )

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir.

Pet Şişe Kapağı ile Düğme Nasıl Yapılır?

Düğme yapmaya başlamadan önce plastik kapakların üzerinde bulunan yazıları silmeniz gerekmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken bir parça pamuğa biraz aseton dökerek yazıları bununla ovalamak. Kapağın üzerindeki yazıları çıkardıktan sonra düğme yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • Falçata yardımı ile plastik kapağın kenarını dikkatli bir şekilde kesin.
  • Büyük bir düğme yapacaksanız kenarları zımpara ile düzelttikten sonra sivri bir nesne yardımı ile üzerlerine 2 ya da 4 tane delik açarak düğme yapımını tamamlayabilirsiniz.
  • Küçük bir düğme yapmak isterseniz plastik kapağın kenarını keserek çıkardıktan sonra bunun üzerine kalem ile istediğiniz boyutta bir yuvarlak kesin. Çizgilerin üzerinden makas ile geçerek kesin. Sonrasında sivri bir nesne ile delikleri açın.

Size bahsettiğimiz bu pratik yöntem sayesinde evde istediğiniz renk ve büyüklükte düğme yapabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişe kapağı ile düğme yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Plastik kapakları farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız plastik kapaklarla anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial