Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ile sabunluk yapımı evde çok kolay yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Pet şişe geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Bazı çalışmalarda bu şişelerin alt tarafı bazılarında üst ya da gövde kısmı kullanılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada ise ağız kısmı dışındaki tüm parçalar kullanılmıştır. Sabunluğa ihtiyacınız varsa siz de bu kolay yöntemi uygulamayı deneyebilirsiniz.

Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı

Evde pet şişe ile sabunluk yapmak oldukça kolaydır. Uygulamayı yapmak için 2 ya da 2,5 litrelik pet şişeleri ya da büyük su şişesi kullanabilirsiniz. Askılı sabunluk yapmak için şişenin alt kısmını ve üstten bir parça kullanmanız gerekmektedir. Kolay bir şekilde sabunlukk yapmak isterseniz şişenin orta ve üst kısımlarını yuvarlak olarak kestikten sonra bunları makas ile ortadan ikiye kesebilirsiniz. Bu çalışmayı yapmak isterseniz işe aşağıdaki listede verilen malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 litrelik pet şişe
  • Falçata
  • Makas

Pet Şişe ile Sabunluk Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımından önce pet şişenin üzerinde bulunan yapışkanlı kağıdı çıkarın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından sabunluk yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Pet şişenin ağız kısmını falçata yardımı ile kesin.
  • Şişenin üst ve orta kısımlarını da çizgili yerlerden keserek çıkarın.
  • Alt taraftaki parçanın bir kısmına kalem ile askı olacak şekilde uzun bir parça kesin. Geriye kalan fazlalıkları makas ile keserek çıkarın. Bu şekilde ilk sabunluğu yaptıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Geriye kalan 2 yuvarlak parçayı da ortadan ikiye keserek sabunluk haline getirebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra elinizde 3 farklı sabunluk olacak. Bunların içine el sabunu ve banyo sabunu koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Elinizde renkli pet şişe varsa uygulamanın yapımında bunu kullanarak daha şık sabunluklar da yapabilirsiniz. Aynı uygulamayı deterjan kaplarını kullanarak da yapmanız mümkün. Bu sabunlukları bulaşık süngeri koymak için de kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenler için aşağıda pet şişe ile sabunluk yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Aynı yöntem ile farklı bir sabunluk tasarlamak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişeden sabunluk nasıl yapılır yazımızdaki örnek çalışmaya göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial