Pet Şişe ile Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ile kitap ayracı yapımı farklı bir geri dönüşüm çalışması olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Çoğumuzun evinin mutfağında atılmayı bekleyen pet şişe bulunmaktadır. Bunları atmak yerine değerlendirmek isterseniz bu yazımızda bahsedeceğimiz uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Pet şişeleri kullanarak kendiniz ve sevdikleriniz için güzel kitap ayraçları tasarlamak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kitap Ayracı Yapımı

Evde pet şişeden kitap ayracı yapmak oldukça kolaydır. Bunun için gövdesi düz olan pet şişeleri kullanmanız gerekiyor. Şişelerin alt ve üst tarafını kestikten sonra gövde kısmını düzleştirip bu parça ile çok güzel ayraçlar yapabilirsiniz. Örneğin cetvel şeklinde bir parça kesip bunun kenarlarına makas ile girinti çıkıntılar yapabilirsiniz. İsterseniz pet şişenin üzerine kalem ile kalp çizdikten sonra bunu makas ile kesebilirsiniz. Bu şekilde kalp yaptıktan sonra üzerine makas ile kitap yaprağının geçeceği şekilde kesik yaparak harika bir tasarım oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde yıldız, çiçek ve sevimli hayvan figürleri de yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem
  • İp

Bunların dışında kitap ayraçlarını yapmak için kalıp kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında gövdesi düz olan pet şişelerden kullanılmaktadır.

Pet Şişe ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap ayracı yapmaya başlamadan önce pet şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarın. Şişeyi güzelce temizledikten sonra aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Kitap ayracı yapmak için pet şişenin gövdesi kullanılacağı için falçata yardımı ile alt ve üst kısımları keserek çıkarın.
  • Rulo şeklindeki parçanın kenarlarına elinizle bastırarak düzleşmesini sağladıktan sonra makas ile parçanın iki tarafını kesin. Bu şekilde çalışmayı daha rahat yapabilirsiniz.
  • Düzleştirdiğiniz parçaların üzerine çiçek, kalp, yıldız gibi figürler çizebilir ya da cetvel şeklinde klasik ayraçlardan yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz kolay yöntemi uygulayarak kısa sürede çok güzel kitap ayraçları tasarlayabilirsiniz. Elinizde renkli pet şişe varsa uygulamanın yapımında bunlardan kullanarak daha şık tasarımlar oluşturabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişe ile kitap ayracı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Bu tarz geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız deterjan kabından kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial