El İşleri

Penyeden Nasıl İp Yapılır?

Penyeden Nasıl İp Yapılır

Penyeden nasıl ip yapılır? sorusunun cevabını öğrenenler kullanmadıkları penyeleri ip yaparak değerlendirebilirler. Günümüzde penye ip ile çok şık örgü ve el işi çalışmaları yapılmaktadır. Penye ip farklı yapısı nedeni ile örüldüğünde çok şık durmaktadır. Birçok bayan penye ipten harika paspaslar örmekte ya da farklı dekor ürünleri tasarlamaktadır. Tığ ya da şiş kullanarak istediğiniz örgü tekniğini penye ip ile uygulayabilirsiniz. Örgü örmeyi bilmeyenlerde penye ipi farklı şekillerde değerlendirebilirler. Bu yazımızda evdeki eski penyelerinizi nasıl ip yapabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Sizlere bahsedeceğimiz pratik uygulamayı deneyerek penye ipe para vermeden bunu evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Penyeden ip yapmak için gerekli malzemeleri ve projenin detaylarını resimli anlatımı ile birlikte aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kullanmadığınız eski bir penye
  • Makas

Penyeden İp Yapımı

  • Penyeyi masanın üzerine serin ve makas yardımı ile boyun ve alt kısmındaki lastikli yerleri güzelce kesin.
  • Bunu yaptıktan sonra geriye düz bir parça kalacak. Bu parçayı ortadan ikiye katlayın.
  • Enlemesine şeritler halinde kesin.
  • Sonrasında katladığınız kumaşı açın ve arada birleşik kalan yerleri de makas ile kesin.
  • Şerit halindeki penye kumaşı parmaklarınız yardımı ile hafifçe bükerek ip haline getirin.
  • İpi güzelce sardıktan sonra uygun kalınlıkta şiş ya da tığ kullanarak istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Evde penye ip yapımı sonucunda elde ettiğiniz ipler ile çok güzel çanta ve paspaslar örebilir hatta dekoratif ponponlar bile yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü harekete geçirerek penye ip ile kemer, bileklik ya da saç bandı gibi birçok farklı aksesuar da yapmanız mümkün. Penye ip yaparken şeritleri eşit orantıda kesmeye özen gösterirseniz hiç zorlanmadan ip yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı renkte penyelerden ip yapıp bunları birbirine düğümleyerek ebruli penye ip de elde edebilirsiniz.

Bu pratik uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda penyeden ip yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Resimden uygulamanın tüm aşamalarını inceleyerek konu hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz. Bu proje sayesinde kullanmadığınız penyeleri atmak yerine ip yapmak için kullanabilirsiniz.

Penyeden İp Yapımı Resimli Anlatım

Penyeden İp Yapımı Resimli Anlatım

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

İçeriklerimizin izinsiz kullanımı yasaktır

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top