Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Patlıcan Nasıl Kurutulur
Sosyal medyada paylaş

Patlıcan nasıl kurutulur diye merak edenler bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirler. Yazın sevilen sebzelerinden olan patlıcanı kışında tüketmek isterseniz evde kurutulmuş patlıcan hazırlayabilirsiniz. Yazın taze olarak alacağınız patlıcanları bahçe ya da balkonunuzda kurutarak bunları kışın sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Evde patlıcan kurutmak istiyorsanız bunun için havaların en sıcak olduğu, ucuz ve taze sebze bulmanın kolay olduğu ağustos ayını tercih etmelisiniz. Ağustos başından eylül ortalarına kadar sebze kurutabilirsiniz. Bu yazımızda vereceğimiz püf noktalarından faydalanarak evde kolay bir şekilde patlıcan kurutmanız mümkün.

Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Patlıcan kurutmanın en pratik ve etkili yolu güneşte bekletmektir. Çok nemli bir iklimde yaşamıyorsanız evde patlıcan kurutabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken pazardan taze patlıcan almak ve bunu yemeklik, kızartmalık ya da dolmalık olarak hazırladıktan sonra güneşte bekletmek. Bunun için patlıcanları bir ipe geçirebilir ya da sereceğiniz temiz bir bezin üzerine yayabilirsiniz. Eğer kurutma işlemini balkonda yapacaksanız ipe geçirme yöntemi daha uygun olacaktır.

Kızartmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kızartmalık Patlıcan
Kızartmalık Patlıcan

Kızartmalık patlıcan kurutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan malzemeler; patlıcan, bıçak, kesme tahtası, yorgan ipi ve yorgan iğnesidir. Malzemeler hazır ise patlıcanları yıkamakla işe başlayın. Daha sonra bunları bir süzgece alarak sularının süzülmesi için bir süre bekletin. Suyunu süzen patlıcanları alacalı olarak soyduktan sonra bunları yuvarlak,uzun ya da iri küpler halinde doğrayın. Doğradığınız patlıcanları iğne yardımı ile ipe geçirin ve bunu yaparken aralarında biraz boşluk bırakmaya dikkat edin. Bu şekilde ipe geçirdiğiniz patlıcanları yüksek bir yere asın ve tamamen kuruyana kadar bekletin. Havanın sıcaklığına göre ortalama 7 ile 10 gün arasında patlıcanlar kuruyacaktır.

Yemeklik Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Yemeklik Patlıcan
Yemeklik Patlıcan

Patlıcan yemeği sevenler, yemeklik patlıcan nasıl kurutulur? diye merak edebilirler. Yemeklik patlıcan kurutmak için de önce bunları yıkayın ve suyunu süzmesi için süzgeçte bekletin. Daha sonra bıçak ile alacalı olarak soyup, yuvarlak ya da iri küpler şeklinde doğrayın. Bunları aralarında boşluk kalacak şekilde ipe geçirin ve yüksek bir yerde kuruyana kadar bekletin.

Dolmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Dolmalık Patlıcan
Dolmalık Patlıcan

Kışın da patlıcan dolması pişirmek isterseniz patlıcanları dolmalık olarak kurutabilirsiniz. Bunun için patlıcanları yıkayın ve kurumaları için süzgece alın. Kuruyan patlıcanları bıçak ile 2 ya da 3 parçaya kesin. Daha sonra bunların içini sebze oyacağı veya bir kaşık ile güzelce çıkarın. Çıkardığınız bu patlıcan içlerini yemeklik olarak doğrayarak ipe geçirip kurutabilir ya da patlıcan kavurması yapmak için kullanabilirsiniz. Dolmalık olarak hazırladığınız patlıcanları ağız kısımları yere bakacak şekilde ipe geçirin. Bunu yaparken aralarında biraz boşluk bırakmayı unutmayın. Dolmalık patlıcan nasıl kurutulur bunu da anlattıktan sonra diğer konuya geçebiliriz.

Kuruttuğunuz patlıcanları temiz bir bez torbaya koyarak serin ve nem olmayan bir yerde saklayabilirsiniz. Eğer dışarda bozulmalarından korkuyorsanız bunları bir poşete koyun. Poşetin içine 1 diş kabuklu sarımsak ve 1 çay kaşığı karbonat koyarak poşeti buzdolabına kaldırın. Bu şekilde kurutulmuş patlıcanı kışa kadar güvenli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün.

Son olarak biraz da patlıcan kurutmanın püf noktaları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kurutacağınız patlıcanlar taze olmasının yanı sıra sağlam da olmalıdır. Ezik olan patlıcanları kurutmaya kalktığınızda bunlar bir süre sonra çürüyerek sağlam olanları da çürütebilir. Patlıcanlar kururken bunları her gün kontrol ederek arada çürüyenler varsa atın. Bu şekilde sağlam patlıcanların da çürümesini önleyebilirsiniz. Patlıcanların her yerinin kuruması için bunları ipe geçirirken aralarında biraz boşluk kalmasına dikkat etmelisiniz. Bu yazdığımız püf noktalarına dikkat ederseniz patlıcan kuruturken ve bunu saklarken herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Sıcak yaz günlerinde içinize ferahlık veren organik bir içecek yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, limonata nasıl yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial