Patlıcan Nasıl Közlenir
Sosyal medyada paylaş

Patlıcan sulu yemeği, kızartması, kavurması ve közlemesi yapılmaktadır. Soğuk meze denince harika kokusu ve lezzeti ile patlıcan közlemesi ilk aklımıza gelen çeşitler arasındadır. Evde patlıcan közlemek biraz zahmetli olduğu için bu mezeyi dışarıdan satın almayı tercih ediyor olabilirsiniz. Dışarıda satılan bu tür mezeler evde yapılanlar kadar lezzetli olmayabilir. Bugün sizlerle patlıcan nasıl közlenir? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaşıyoruz. Bu yöntemlerden kolayınıza geleni uygulayarak sevdikleriniz için lezzetli bir patlıcan közlemesi yapabilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Közlenir?

Evde patlıcan közlemesi yapmak için yemeklik patlıcan ya da topan patlıcan kullanabilirsiniz. Topan patlıcan daha etli olduğu için közleme yapmak için uygundur. Evde patlıcan közlemesi yapmak için ilk olarak bunları güzelce yıkamanız gerekiyor. Sonrasında yıkadığınız patlıcanları kağıt havlu ile kurulamalısınız. Isının patlıcanlara daha iyi etki etmesi için közlemeden önce bunların üzerine bir bıçak yardımı ile birkaç tane delik açmalısınız. Bu sayede patlıcanın içi de dışı gibi yumuşacık olacaktır. Patlıcan közlemek için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın bu ön hazırlık aşamasını atlamamalısınız. Patlıcanın her yerinin iyice pişmesi için arada bir çevirmeniz gerekmektedir. Patlıcanların kabuğu kuruyana kadar değil bu kabuklar yumuşayana kadar közlemelisiniz. Patlıcanları közledikten sonra bunları bir kağıt havluya sararak biraz bekletirseniz daha kolay soyulacaklardır. Patlıcan közlemenin püf noktaları bu şekilde. Şimdi yöntemlere geçelim

Patlıcan Közleme Yöntemleri

Patlıcan közlemek için uygulanan en eski yöntemlerden birisi ocakta pişirmektir. Bu yöntemi uyguladığınızda ocağınız batacağı için size biraz zor gelebilir. Böyle bir durumda patlıcanı fırında közlemeyi tercih edebilirsiniz. Bunların dışında patlıcanı yağsız bir tavada ya da ızgarada da közlemek mümkün. Patlıcanı ocakta közlemek isterseniz ilk olarak bunları yıkayın ve kağıt havlu ile kuruladıktan sonra üzerlerine bıçak ile birkaç tane delik açın. Daha sonra patlıcanları doğrudan ocak demirine koyarak veya yağ kullanmadan teflon tavada közleyebilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Közlenir
Patlıcan Nasıl Közlenir

Patlıcan közlemesini fırında yapmak isterseniz ilk olarak patlıcanları yıkayın, kağıt havlu ile kurulayın, saplarını kesin ve üzerlerine birkaç tane delik açın. Daha sonra fırın tepsisine pişirme kağıdını yayın ve patlıcanları aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Fırını en yüksek ayara getirin ve ara sıra patlıcanları çevirerek kabukları yumuşayana kadar pişirin. Bu şekilde ortalama 15 dakika içinde patlıcanlar közlenmiş olacaktır. Patlıcanları fırından çıkardıktan sonra bir süre ılımalarını bekledikten sonra kabuklarını soyarak hemen kullanabilirsiniz.

Izgarada patlıcan közlemesi yapmak isterseniz tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi önce patlıcanları yıkamakla işe başlayın. Daha sonra yıkadığınız patlıcanları kağıt havlu yardımı ile kurulayın ve bunların üzerine bıçak ile birkaç tane delik açın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından patlıcanları ızgaraya alın. Önce bir taraflarını yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra diğer tarafını da aynı şekilde pişirerek ılımaları için bekletin. Ilıyan patlıcanları soyduktan sonra hemen kullanabilirsiniz. Közlediğiniz patlıcanlar ılıdıktan sonra bunların kabuklarını soyarak hemen kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde közlenmiş patlıcanlar kararak çirkin bir görünüm alacak ve bu lezzetini de olumsuz etkileyecek.

Bu yazımızda sizlerle evde patlıcan közlemesi yapımı için uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaştık. Bunlardan hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Közlenmiş patlıcanın üzerine zeytinyağı dökerek lezzetini arttırabilirsiniz. Patlıcan közlemesini tek başına yapabileceğiniz gibi yanına domates ve biber közlemesi de yaparak harika bir meze hazırlayabilirsiniz. Patlıcan ile yapılan kolay ve lezzetli yemek tarifleri denemekten hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız, unlu patlıcan kızartması tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial