Pastel Boya Yaydırma Tekniği Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi etkinliklerde pastel boya yaydırma tekniği sıkça kullanılmaktadır. Bu kolay teknik sayesinde çocuklar kağıt üzerine rengarenk şekiller çıkarabilirler. Çocuğunuzla evde eğlenceli bir resim çalışması yapmak isterseniz yazımızda anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Kendi yaptığı resmi odasının duvarına asmak çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Önerimiz dikkatinizi çektiyse, pastel boya yaydırma tekniği nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve örnek çalışmayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pastel Boya Yaydırma Tekniği Nasıl Yapılır?

Pastel boya ile uygulanan kolay teknikler sayesinde küçük çocuklar keyif alarak resim yapmaktadır. Pastel boya ile çizilen resimleri boyamanın dışında çeşitli kazıma ve yaydırma teknikleri de uygulanmaktadır. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, pastel boya kazıma tekniği yazımıza göz atabilirsiniz. Kağıt üzerine çiçek, kalp, yıldız ya da başka şekilleri kolayca çıkarmak isterseniz size anlatacağımız pastel boya yaydırma tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu kolay teknik sayesinde kağıt üzerine istediğiniz şekli rengarenk olarak çıkarabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kağıt
  • Pastel boya
  • Kalem
  • Makas
  • Pamuk ya da kulak çubuğu

Uygulamanın yapımında A4 ya da daha küçük boyutta kağıt kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Pastel Boya Yaydırma Tekniği Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise pastel boya yaydırma tekniği uygulamak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak bir kağıdın üzerine istediğiniz herhangi bir şekli çizin ve bunu makas ile keserek çıkarın. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada çiçek yapılmış. Siz isterseniz kalp, yıldız ya da başka bir şekil çıkarabilirsiniz.
  • Hazırladığınız şekilli kağıdı beyaz kağıt üzerine yerleştirin.
Pastel Boya Yaydırma Tekniği Resimli Anlatım
Pastel Boya Yaydırma Tekniği Resimli Anlatım
  • Sonrasında pastel boya ile şekilli kağıdı boyayın.
  • Bir parça pamuk yardımı ile bunu beyaz kağıda doğru güzelce yaydırın.
  • Şeklin kenarındaki boyaların tamamını yaydırdıktan sonra üstteki kağıdı kaldırdığınızda beyaz kağıda çıkan çiçek resmini görebilirsiniz.

İsterseniz uygulamayı tek renk pastel boya yerine birkaç renk boya ile yaparak rengarenk bir tasarıma imza atabilirsiniz. Çiçek yerine farklı bir şekilde pastel boya yaydırma yapmak isterseniz, pastel boya baskısı ile kalp yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışması hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial