Pastel Boya Kazıma Tekniği Nedir
Sosyal medyada paylaş

Pastel boya çocukların resim etkinliklerinde sıkça kullanılan bir boya çeşididir. Kullanımı kolay olan bu boya ile çocuklar kendi sanat eserlerini oluşturabilir. Diğer boya çeşitleri gibi pastel boyada da bazı teknikler uygulanmaktadır. Bugün sizlere anlatacağımız pastel boya kazıma tekniği de bunlardan birisi olup çocukların çok hoşuna gitmektedir. Kağıt farklı renkteki pastel boyalar ile boyandıktan sonra üzeri siyah pastel boya ile boyanır. Bu şekilde alttaki renkli tabakanın görünmeyeceği bir zemin oluşturulur. Sonrasında sivri uçlu bir alet ile siyah boya kazınarak istenen resim yapılır. Okul öncesi etkinliklerde de yer alan bu çalışmayı evde yapmak isterseniz işinizi kolaylaştıracak bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pastel Boya Kazıma Tekniği

Evde pastel boya kazıma tekniği uygulamak için gerekli olan malzemeler pastel boya, kağıt ve sivri uçlu bir alettir. Bu tekniği uygularken zeminde istenen renkler kullanılabilir. Ne kadar çok renk kullanılırsa ortaya o  kadar güzel bir tablo çıkacaktır. Kağıdı boyarken farklı renklerde uzun şeritler halinde ya da kare, dikdörtgen gibi şekillerde boyama yapılabilir. Kağıdın tamamını rengarenk boyandıktan sonra en üstü siyah pastel boya ile boyanır. Bu şekilde kağıdı hazırladıktan sonra kazıma tekniği uygulamaya geçilebilir. Pastel boya kazıma tekniğini uygulamak için ucu sivri bir alet gerekmektedir. Kürdan ya da çöp şiş çubuğu tekniği uygulamak için uygun malzemelerdir. Kağıdın üzerine bu aletlerden birisinin yardımı ile istenen şekil kazınarak çizilebilir. Siyah pastel zemin üzerine çiçek, yıldız, kalp gibi şekilleri çocuklar kolaylıkla çizebilirler. İsterlerse yazı da yazabilirler.

Pastel Boya Kazıma Tekniği Resimli Anlatım
Pastel Boya Kazıma Tekniği Resimli Anlatım

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışma aynı zamanda sihirli kağıt yapımı olarak da bilinmektedir. İstediğiniz boyutta bir beyaz kağıdı farklı renklerde pastel boyalar ile resimdeki gibi boyayıp, bunun üstünü siyah pastel boya ile kapatarak kolay bir şekilde sihirli kağıt yapabilirsiniz. Evde birlikte yapacağınız sihirli kağıt üzerine resim yapmak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Bu yazımızda sizlerle çocukların keyif alarak uygulayacağı bir pastel boya tekniği paylaştık. Çocuğunuz siyah zemini kazıyarak istediği şekilde rengarenk resimler yapabilir. Çocukların pastel boya ile keyif alarak yapacakları başka bir örnek çalışma incelemek isterseniz, pastel boya baskısı ile kalp yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial