Parmak Kukla Kalıpları

Parmak Kukla Kalıpları

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/parmak-kukla-kaliplari/
Pinterest

Parmak kukla kalıpları sayesinde çocuklar kolay bir şekilde kukla yapabilirler. Adından da anlaşılacağı gibi parmak kukla, küçük boyutta ve parmağa takılabilen bir tasarıma sahiptir. Kimi kuklalar tek parmağa geçirilirken bazı tasarımlarda ise alttan 2 parmağın girebileceği şekilde delikler açılmaktadır. Kolay parmak kukla yapmak için bu bahsettiğimiz ikinci yöntem daha uygundur. İstediğiniz bir figürü fon kartonunun üzerine çizip bunu makas ile kesip daha sonra alt tarafına parmaklar için iki tane delik açarak bu tarz kuklalar yapabilirsiniz. Eğer çizim yapma yeteneğinize güvenmiyorsanız parmak kukla kalıpları kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız parmak kukla kalıpları size bu konuda yardımcı olabilir.

Parmak Kukla Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Parmak kukla kalıpları genelde kağıttan olur. Kalıptaki figürü karbon kağıt yardımı ile kuklayı yapacağınız objenin üzerine çıkarabilirsiniz. Bu kuklalar tek parça ya da ikili parçalar halinde olabilir. Eğer kukla iki parçadan oluşuyorsa bu parçaları yapışkan ile birbirine tutturmanız gerekiyor. Kağıttaki şekli kartona çıkardıktan sonra bunu makas ile kesin. Daha sonra figürün süslemesini ya da diğer detaylarını yapın. Son olarak alt tarafına parmak sığacak şekilde 2 tane yuvarlak çizin. Bunları makas ile dikkatli bir şekilde oyarak çıkarın. Tüm bu aşamalardan sonra parmak kukla kullanıma hazırdır.

Parmak kukla yapmak için hayvan, insan ya da başka figürler kullanılabilir. Bu konudaki tercih size bağlı. Burada önemli olan kuklanın boyutudur. Bu kukla parmağa takılacağı için çok büyük olmaması gerekiyor. Bebek şeklinde parmak kukla yapacağınız zaman bunun daha güzel görünmesi için ip ile saçlar ya da uygun bir malzeme ile şapka yapabilirsiniz. Hayvan şeklinde yapacağınız parmak kuklalara da kuyruk ve tüy gibi detaylar yaparak bunları daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Kuklalara yapacağınız gözleri boya ile yapabileceğiniz gibi düğme ya da boncuk gibi malzemelerden de göz yapabilirsiniz. İsterseniz kuklaya küçük oyuncak gözlerden de takabilirsiniz.

Parmak kukla yapmak küçük çocuklar için eğlenceli bir çalışma olacaktır. Yukarıda yazdığımız pratik yöntemi uygulayarak evde çocuğunuzla beraber çok güzel parmak kuklalar yapabilirsiniz. Bu kuklaları yapmak için en ideal malzeme fon kartonudur. Bunun dışında keçe ya da eva kağıdı kullanarak da parmak kukla yapılabilir. Parmak kukla yapmak için kalıba ihtiyacınız varsa aşağıda paylaşacağımız örnekler bu konuda işinize yarayabilir. Hayvan şeklinde parmak kukla yapmak isterseniz bunun için gerekli olan kalıp örneklerini, hayvanlı parmak kukla kalıpları yazımızda bulabilirsiniz.

Parmak Kukla Kalıpları
Parmak Kukla Kalıpları
Parmak Kukla Kalıbı
Parmak Kukla Kalıbı
Parmak Kukla Kalıbı-1
Parmak Kukla Kalıbı-1
Parmak Kukla Kalıbı-2
Parmak Kukla Kalıbı-2
Parmak Kukla Kalıbı-3
Parmak Kukla Kalıbı-3
Parmak Kukla Kalıbı-4
Parmak Kukla Kalıbı-4
Parmak Kukla Kalıbı-5
Parmak Kukla Kalıbı-5
Parmak Kukla Kalıbı-6
Parmak Kukla Kalıbı-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir