Örgü Maske Aparatı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle örgü maske aparatı yapımı konusunu paylaşıyoruz. Bez maskelerin lastikleri kulağa geçirildiği için zamanla bu bölge tahriş olmakta ve maske kullanımı zorlaşmaktadır. Siz de bu tür sorun yaşıyorsanız evde maske tutucu aparat yapabilirsiniz. Bu aparat sayesinde canınız yanmadan maskeyi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Örgü Maske Aparatı Yapımı

Maske tutucu, iki tarafında düğme bulunan kumaş ya da örgü bir şerittir. Maskenin lastiğini kulak yerine bu düğmelere geçirerek canınız yanmadan ve maske kaymadan rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu tür aparatlar çocukların maske kullanımını da kolaylaştırmaktadır. Biz bugün sizlerle yün ip ve şiş ile maske aparatı yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Şiş ile örgü örmeyi bilen herkes hiç zorlanmadan örgü maske tutucu yapabilir.

Örgü Maske Aparatı
Örgü Maske Aparatı

Örgü maske aparatı yapımında her türlü yün ipi kullanabilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. İsterseniz maske tutucuyu şiş yerine tığ ile de yapabilirsiniz. İsteyenler kumaş ile de maske aparatı yapabilirler.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane düğme
  • İstediğiniz renkte ip
  • İpin kalınlığına uygun şişler

Düğmeler dikmek için iğne ve iplik de gerekmektedir.

Örgü Maske Aparatı Nasıl Yapılır?

Şiş ve ip hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir örgü maske aparatı yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında normal yün ip ve 3,5 numara şiş kullanılmış. Siz elinizde bulunan şişler ya da iplere göre ilmek sayısını artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

  • Örgü maske aparatı için 25 ilmek atarak örgüye başlayın.
  • Baştan ilk 5 ilmeği düz olarak örün. Sonrasında gelen 15 ilmeği, bir ters, bir düz şeklinde lastik olarak örün. En son kalan 5 ilmeği yeniden düz olarak örün.
  • Bu şekilde 5-6 sıra örün. Aparat istediğiniz uzunluğa gelince tek sırada ilmeklerin hepsini kesin. Hazırladığınız aparatın düz olarak ördüğünüz başına ve sonuna birer düğme dikin.

Tüm bu aşamalardan sonra örgü maske tutucu yapımı tamamdır. Hazırladığınız örgü maske aparatını başınızın arka kısmına elinizle yerleştirin. Maskeyi yüzünüze takıp diktiğiniz düğmelerden lastik kısımlarını geçirin. Aynı şekilde bir parça kumaşı dikerek ve iki yanına düğme yerleştirerek de maske aparatı hazırlayabilirsiniz. Kumaş olarak hazırladığınızda kumaşların esnek olmasına dikkat edin. Aparat uzunluğunu baş ölçünüze göre belirleyebilirsiniz. Çocuklar için hazırlıyorsanız uzunluğun daha kısa olması gerektiğini unutmayın. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda örgü maske aparatı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Haroşa örgü tekniği ile maske aparatı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız örgü maske tutucu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial