Örgü Ayıcık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ayıcıklar sevimli görünümleri ile hem çocukların hem de büyüklerin hoşuna gitmektedir. Bu nedenle biz de bugün sizlerle örgü ayıcık yapımı başlığı altında evde keyif alarak yapacağınız bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Evde kolay bir şekilde minik ayıcık örmek isterseniz size önereceğimiz kolay yöntemi deneyebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Örgü Ayıcık Yapımı

Evde şiş ile örgü ayıcık yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken istediğiniz renkte bir ip ve buna uygun şiş temin etmek. Sonrasında düz, lastik veya haroşa örgü modeli ile ayıcığı yapabilirsiniz. Bazı uygulamalarda şiş ile ayıcık örülüp içi elyaf ile doldurulduktan sonra açık kenarlar dikiş ile kapatılmaktadır. Size anlatacağımız yöntemde ayıcık tek parça olarak yapılmakta, herhangi bir dikiş ya da doldurma işlemi yapılmamaktadır. Örgü ayıcık yapımı için fazla ip gerekmediğinden elinizde başka çalışmalardan artan ipler varsa uygulamanın yapımında bunları kullanabilirsiniz. Yapacağınız örgü ayıcığı çocuğunuz oynayabileceği gibi bunu anahtarlık veya çocuk odası için dekoratif süs yapımında kullanabilirsiniz.

Örgü Ayıcık
Örgü Ayıcık

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte yün ip
 • İpin kalınlığına uygun kalınlıkta şiş
 • 7 tane ince lastik
 • Makas
 • Gözleri yapmak için küçük oynar göz veya boncuk

Uygulamanın yapımında her türlü yün ip kullanılabilir.

Örgü Ayıcık Nasıl Yapılır?

Şiş ve ip hazır ise örgü ayıcık yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Küçük bir ayıcık yapmak isterseniz paylaştığımız örnek uygulamadaki ölçüleri kullanabilirsiniz.

 • İlk olarak şişe 20 ilmek atarak başlangıcı yapın.
 • Başlangıç sırasından sonra istediğiniz örnek ile yapmak istediğiniz ayıcığın boyutuna uygun uzunlukta örerek örgüyü bitirin.
 • Örnek çalışmada örgüye 20 ilmek ile başlanarak 24 sıra haroşa örüldükten sonra kesme işlemi yapılmış.
 • Örgüyü bitirdikten sonra ayıcığın başını yapmak için ortadan biraz yukarıya ince bir lastik geçirin. Bunu birkaç kere sararak sıkı olmasını sağlayın.
 • Başın iki yanına da aynı şekilde lastik geçirerek kulakları yapın.
 • Kol ve bacaklar için de kenarlara birer tane lastik geçirin.

Örgü ayıcık yapımı bu şekilde olup, gözler için minik oynar göz veya boncuk kullanabilirsiniz. İsterseniz yaptığınız minik ayıcığa anahtarlık halkası takarak bunu sevimli bir anahtarlığa dönüştürebilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda örgü ayıcık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde çocuğunuz için sevimli bir oyuncak ayıcık yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız havludan dikişsiz oyuncak yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Örgü Ayıcık Yapımı Resimli Anlatım
Örgü Ayıcık Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial