Okul Öncesi Pastel Boya Etkinlikleri
Sosyal medyada paylaş

Çocukların eğlenerek yaptığı aktiviteler arasında pastel boya etkinlikleri de bulunmaktadır. Bu tür çalışmalar sayesinde resim yapmak çocuklar için daha keyifli hale gelmektedir. Bu konuda fikir verebilmek için yazımızda çocukların pastel boya ile uygulayabileceği kolay teknikleri paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa siz de evde bu çalışmaları yaparak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz okul öncesi pastel boya etkinlikleri hakkındaki örnekleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Okul Öncesi Pastel Boya Etkinlikleri

Pastel boya ile küçük çocuklar kolay bir şekilde kazıma ve baskı çalışmaları yapabilirler. Kazıma tekniğinde kağıt üzerine pastel boya ile oluşturulan zemin kürdan gibi sivri uçlu bir nesne ile kazınmaktadır. Bu yöntem sihirli kağıt yapımında da kullanılmaktadır. Bir başka kazıma tekniğinde ise kağıt farklı renklerde boyanmakta ve anlatacağımız şekilde katlanarak beyaz yere rengarenk bir resim çıkarılmaktadır. Pastel boya yaydırma tekniği de çocukların severek yaptığı etkinlikler arasında bulunmaktadır. Bu teknik sayesinde beyaz bir kağıda çiçek, kalp, yıldız ya da başka bir şekli baskı olarak çıkarabilirsiniz.

Pastel Boya Kazıma Tekniği

Okul öncesi pastel boya kazıma etkinliği için iki farklı yöntem paylaşmak istiyoruz. İlk teknikte kağıdın üzeri farklı renkteki pastel boyalar ile boyanır. Sonrasında en üste siyah pastel boya sürülerek diğer renkler kapatılır. Bu şekilde kağıdın tamamı boyandıktan sonra kürdan ya da çöp şiş çubuğu ile istenen şekilde kazınır. Bu yöntem ile çocuklar siyah zemin üzerine kalp, yıldız, çiçek ve daha birçok şekli çıkarabilir ya da yazı yazabilirler.

Pastel Boya Kazıma Tekniği Resimli Anlatım
Pastel Boya Kazıma Tekniği Resimli Anlatım

Bir başka pastel boya kazıma tekniğinde ise kağıdı resimde kağıt ortadan ikiye katlanır. Bu kağıdın bir tarafı farklı şekillerde boyanır. Daha sonra bu boyalı kısım içte kalacak şekilde kağıt katlanır. Kürdan ile istenen şekil çizilir. Her iki pastel boya kazıma tekniğini de çocuklar zorlanmadan yapabilirler.

Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Yapımı Resimli Anlatım

Pastel Boya Yaydırma Tekniği

Okul öncesi etkinliklerde pastel boya yaydırma tekniği de sıkça uygulanmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için bir kağıda istene şekil çıkarılır. Hazırlanan bu kağıt beyaz kağıdın üzerine yerleştirilir. Kenarları pastel boya ile boyanır ve kulak çubuğu ya da pamuk yardımı ile boya dışa doğru yaydırılır.

Pastel Boya Yaydırma Tekniği Resimli Anlatım
Pastel Boya Yaydırma Tekniği Resimli Anlatım

Bu yazımızda sizlerle okul öncesi boyama etkinlikleri paylaştık. Siz de evde çocuğunuz ile bu kolay çalışmaları yapmak isterseniz uygulamaların detaylarını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Çocukların keyif alarak yapacağı bir baskı çalışması incelemek isterseniz, eva baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial