Mutfaktaki Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Mutfaktaki Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir
Sosyal medyada paylaş

Mutfaktaki kızartma kokusu nasıl giderilir? sorusunun cevabını öğrenerek kızartma yaparken mutfağa ve evinizin diğer odalarına sinecek kötü kokuları önleyebilirsiniz. Yemek yaparken mutfağa sinen kokular rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir. Hele söz konusu olan kızartma ise bu koku yemeği yaparken ve sonrasında dayanılmaz bir hal alabilir. Siz de oluşan kötü koku nedeni ile kızartma yapmaya çekiniyorsanız bu yazımızda vereceğimiz püf noktaları işinize yarayabilir.

Kızartma Kokusunu Gidermenin Püf Nokataları

Kızartma kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu kolay ve etkili yöntemler için kullanacağınız malzemeler ise evinizin mutfağında mevcuttur. Kızartmayı evinizde kötü koku oluşmadan, ağız tadı ile yemek için aşağıdaki yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Kızartma Kokusuna Kesme Şeker

Kızartma yaparken oluşabilecek kokuyu önlemenin en kolay yolu kesme şeker kullanmaktır. Yemek yaparken ocağın kenarına 1 tane kesme şeker koyun. Ocaktan yayılan ısının etkisi ile kesme şeker eridikçe etrafa kızartma kokusu yerine karamelli hoş bir koku yayılacaktır. Bu yöntemi uyguladığınızda ocağınızın kenarı eriyen şeker nedeni ile biraz batabilir fakat bunu kolayca temizleyebileceğiniz için çok fazla sorun yaşamazsınız.

Kızartma Kokusunu Bastırmak için Limon ve Tarçın

Her evin mutfağında bulunan tarçın ve limon da kötü kokuları bastırmak da oldukça etkilidir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle küçük bir kabın içine 1 bardak su alın ve bunu güzelce kaynatın. Su kaynadıktan sonra bunun içine 1 tane çubuk tarçın ve 1 limonun da yarısını atın. Ocağın altını kapatarak limonlu tarçınlı karışımı demlenmeye bırakın. Bu sırada kabın üzeri açık olmalı. Böylece limon ve tarçının kokusu mutfağa yayılacak ve kızartma kokusu da hissedilmeyecektir.
Kızartma Kokusundan Kurtulmak için Defne Yaprağı

Kızartma yapmaya başlamadan önce bir cezvede defne yaprağı kaynatın. Kaynayan defne yaprağını ağzı açık bir şekilde soğumaya bırakın. Bu şekilde mutfağa yayılacak defne yaprağı kokusu kızartma kokusunu bastırmaya yardımcı olacaktır.

Kızartma Kokusu için Mum

Kızartma yaparken mutfakta kötü koku oluşmasını önlemek için deneyebileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi de mumdur. Kızartmayı yaparken ocağın yanında yakacağınız mum kızartma kokusunu çekeceği için evinizde koku oluşmadan gönül rahatlığı ile kızartma yapmanız mümkün. Kızartma yapmayı bitirdikten sonra mumu 10 dakika daha yanık bırakırsanız koku tamamen kaybolacaktır.

Kızartma yaparken mutfakta kötü koku oluşmasını önlemek için herhangi bir önlem almayı unuttunuz ve kötü koku mutfağınıza yayıldıysa üzülmeyin. Küçük bir tavanın içine 1 paket vanilya dökün ve bunu kısık ateşte kavurun. Bu şekilde kavrulan vanilya kokusu mutfaktaki kızartma kokusunu bastırarak hoş bir koku yayılmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda bahsettiğimiz kızartma kokusundan kurtulma yöntemleri sayesinde artık siz de mutfağınızda kötü koku oluşmadan kızartma yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial