Mantar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mantar Dondurucuda Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Mantar dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenmek isterseniz yazımızda bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Mantar yemek ve salata yapımında sıkça kullanılan bir sebzedir. Dayanıklılık süresi çok uzun olmadığı için alındığı gün tüketilmesi gerekmektedir. Satın aldığınız mantarı hemen kullanmayacaksanız bunu derin dondurucuda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Mantarı derin dondurucuya ne şekilde koymanız gerektiğini ve mantarı dondurucuda ne kadar süre saklayabileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Mantar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mantar tüketmeyi seviyor ve gerektiğinde elinizin altında bulunmasını istiyorsanız derin dondurucuda mantar saklamak isteyebilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem mevcuttur. İlk yöntemde mantarı dondurucuya çiğ olarak koyabilirsiniz. İkinci yöntem de ise mantarı pişmiş olarak derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntemleri doğru olarak uyguladığınız zaman mantarı bozulmadan güvenli bir şekilde saklamanız mümkündür.

Mantar Dondurucuda Nasıl Saklanır-1
Mantar Dondurucuda Nasıl Saklanır-1

Mantarı çiğ olarak dondurucuda saklamak isterseniz bunları hiç yıkamadan bütün olarak buzdolabı poşetine tek kullanımlık porsiyonlar halinde koyup, ağzını hava almayacak şekilde kapatabilirsiniz. İsterseniz mantarı buzdolabı poşetine koymadan önce bıçak ile dilimleyebilirsiniz.Mantarı derin dondurucuda pişmiş olarak muhafaza etmek isterseniz bunları güzelce yıkadıktan sonra bıçak ile doğrayın. Doğradığınız mantarı bir tavaya alın. Az yağ ilave ederek mantar suyunu bırakıp çekene kadar kavurun. Kavurduğunuz mantarları tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetine koyun ve ağzını hava almayacak şekilde kapatın.

Mantar Derin Dondurucuda Ne Kadar Süre Saklanır?

Daha önceden dondurucuya mantar koymayanlar, mantar dondurucuda ne kadar süre saklanır? bunu öğrenmek isteyebilirler. Mantarın çabuk bozulan bir gıda olduğunu söylemiştik. Bu nedenle aldığınız gün kullanmayacaksanız buzdolabına kaldırmanız gerekmektedir. Mantarı buzdolabında bir hafta bozulmadan saklayabilirsiniz. Eğer bir haftadan daha uzun süre muhafaza etmek isterseniz o zaman dondurucuda saklamanız gerekmektedir.

Mantarı derin dondurucuda ne kadar süre bozulmadan saklayabileceğiniz ise bu sebzenin çiğ ya da pişmiş olmasına göre değişmektedir. Pişmiş mantar dondurucuda 2 ay bozulmadan muhafaza edilebilir. Eğer mantarı çiğ olarak dondurucuya koyarsanız 1 ay boyunca taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle mantarı dondurucuda saklama yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın mantarı poşetlerken hava almamasına dikkat etmelisiniz. Mantar poşetlerinin üzerine o günün tarihini not alarak bu gıdayı güvenli bir şekilde muhaza ederek evde lezzetli yemek ve salatalar yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial