Mandala Nedir?

Sosyal medyada paylaş

Mandala nedir? sorusunun cevabını öğrenmek evde uğraşabileceğiniz keyifli bir hobi edinmenizi sağlayabilir. Mandala çizimi, mandala boyama, mandala tekniği, mandala örneği gibi kavramları son dönemlerde sıkça duyuyoruz. Bu kavramlar doğal olarak akıllara mandala nedir? sorusunu getiriyor. Mandala Hint kökenli dinlerde yaygın bir meditasyon aracıdır. Ortadan dışa doğru çizilir ve hayat çemberini simgeler. Mandala çalışması kişinin iç dünyasını dışa yansıtması bakımından oldukça faydalıdır. Mandala çizimleri rahatlamak amacı ile yapılabileceği gibi değişik nesnelerin üzerine yapılan çizim ve motifler sayesinde güzel bir hobi de olabilir.

Mandala yer yaştan insanın yapabileceği bir uygulamadır. En önemli özelliği belli bir teknik ya da kuralı bulunmamasıdır. Yani mandala ile özgür ruhunuzu rahatlıkla dışa vurabilirsiniz. Bu keyifli hobi sayesinde çocuklar hafızasını ve çizim yapma yeteneğini geliştirebilir, yetişkinler ise stres atarak birçok dekoratif ürün yapabilir. Bu sanatla uğraşmak için çok iyi çizim ya da boyama yapmayı bilmeye gerek yok. İlk başlarda basit çizim ve boyama teknikleri ile başladığınız çalışmaları ilerleyen dönemlerde kendinizi geliştirerek çok farklı boyutlara taşıyabilirsiniz.

Mandala sanatını aslında çoğumuz bilmeden uyguluyoruz. Birçok dantel örneği, dilimler şeklinde örülen paspaslar ve çizdiğimiz bazı geometrik şekiller bu teknikle yapılmakta. Kara kalem ile bir daire çizip bunu ortasından itibaren istediğiniz gibi desenlerle doldurmak ya da bir taşın üzerini içten dışa doğru rengarenk boyamak da mandala yapmaktır. Bu tekniği kara kalem, kuru boya, keçeli kalem, simli boya ya da likit boyalar kullanarak yapabilirsiniz. Mandala çizimini bir kağıda, kumaşa, taş veya ahşap üzerine de yapabilirsiniz. Tüm bu özellikleri nedeni ile mandala sanatının çok fazla harcama yapmadan rahatlıkla uğraşabileceğiniz, keyifli bir hobi olduğunu söyleyebiliriz.

Mandala ile neler yapılabilir? derseniz bu konuda çok geniş bir seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz. Mandala tekniğini kullanarak evinizin duvarına asmak için güzel bir tablo yapabilirsiniz. Mandala ile boyadığınız kumaşları masa örtüsü, yastık kılıfı hatta kıyafet yapımında kullanabilirsiniz. Mandala örneği ile örgü bardak altlığı, nihale ve amerikan servis yapabilirsiniz. Evinizdeki cam nesneleri mandala tekniği ile boyayarak farklı bir görünme kavuşturabilirsiniz. Taş boyama ve takı çalışmalarında da mandala uygulayabilirsiniz. Eski ahşap eşyalarınızı bu teknik yardımı ile yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu verdiğimiz örneklere benzer birçok uygulamada mandala kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere mandala tekniği hakkında bazı bilgiler verdik. Siz de evde stres atmak ve keyifli vakit geçirmek istiyorsanız hemen kağıt ve kara kalem alarak mandala yapmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun hayal gücünün ve çizim yeteneğinin gelişmesi için onu da bu güzel hobi ile tanıştırabilirsiniz. Aşağıda bir kaç adet mandana modeli örneğini sizlerle paylaştık.

mandala-modeli-4

mandala-modeli-5

mandala-modeli-6

mandala-modeli-2

mandala-modeli-3

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial