Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/makarna-yapmanin-puf-noktalari/
Pinterest

Makarna yapmanın püf noktaları sayesinde artık siz de evde damak tadınıza uygun ve lezzetli makarna pişirmenin tadını çıkarabilirsiniz. Makarna büyük küçük hepimizin sevdiği bir yemek çeşididir. Farklı çeşitleri bulunması ve yapılışının kolay olması nedeni ile yemek masalarımızda sıkça yer alır. Makarna sade ve soslu olarak farklı şekillerde pişirilebilir. Kullanılacak olan soslar damak tadına göre farklılık gösterebilir. Makarna pişirmenin en önemli aşaması şüphesiz ki haşlama aşamasıdır. Makarnanın tam kıvamında ve lezzetli olması için doğru şekilde haşlanması son derece önemlidir. Bu yazımızda paylaşacağımız püf noktalarından faydalanarak siz de makarnayı istediğiniz kıvamda pişirebilirsiniz.

Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarna yapmanın püf noktalarını üç başlık altında toplayabiliriz. İlk aşama makarnanın haşlanırken dikkat edilmesi gerekenler, ikinci aşama makarnanın haşlanma süresi ve üçüncü aşama da makarnanın sos ile karıştırılmasıdır. Bu aşamalar için uygulamanız gereken pratik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Makarna Nasıl Haşlanır?

 • Makarna derin ve geniş bir tencerede haşlanır.
 • 1 paket makarna için yaklaşık 5 litre su kullanılmalıdır.
 • Makarnayı haşlayacağınız suya tuz katmalısınız. Tuzu baştan değil su kaynadıktan sonra katmanız gerekiyor.
 • 1 paket makarna için 1 yemek kaşığı kadar tuz kullanabilirsiniz.
 • Makarnaların birbirine yapışmaması için haşlama suyuna yağ koymamalısınız. Eğer yağ koyarsanız bunun oluşturacağı tabaka nedeni ile soslarken sorun yaşayabilirsiniz.
 • Makarnaların birbirine yapışmaması için büyük bir tencere ve bol su kullanmak yeterlidir. Bir de makarnayı kaynar suya kattıktan sonra 1 dakika kadar sürekli karıştırmalısınız. Sonrasında arada bir karıştırmanız yeterli.
 • Makarna istediğiniz kıvama geldikten sonra bunu bir süzgece alarak suyunu süzdürmelisiniz.
 • Makarna haşlarken suyunun taşmaması için tencerenin kapağını açık bırakmalısınız.
 • Makarnanın ve sosun daha iyi kaynaşması için makarna hafif nemli iken bunu sosun içine almalısınız.
 • Makarnanın suyundan 1 bardak kadarını ayırın ve bunu sos yaparken kullanın. Bu şekilde sos daha koyu ve lezzetli olacaktır.
 • Makarnanın bayılmaması için ocağın altını kapattıktan sonra bunu hemen süzgece almalısınız.

Makarna Kaç Dakika Haşlanmalı?

Bu aşamada makarna kaç dakikada haşlanır? diye merak edenler olabilir. Makarna paketinin üzerinde pişirme süresi yazmaktadır. Fakat damak tadınıza bağlı olarak bu süreyi biraz uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Makarnayı hafif diri olarak seviyorsanız ve haşladıktan sonra soslayacaksanız 5-6 dakika haşlamanız yeterlidir. Makarnayı biraz daha pişmiş seviyorsanız ya da bunu haşlanmış olarak tüketecekseniz o zaman 8 ila 10 dakika kadar kaynatabilirsiniz.

Makarna Nasıl Soslanır?

Makarnayı soslama aşaması da en az haşlama aşaması kadar önemlidir. Makarna sosunun daha koyu ve lezzeti olması için haşlama suyundan biraz ayırıp bunu sos yapımında kullanabilirsiniz. Ocağın altını kapattıktan sonra makarnayı süzgece alın fakat suya tutmayın. Eğer suya tutarsanız makarnanın nişastası tamamen gider ve bu durumda hem besleyiciliği azalır hem de sos ile karışması zorlaşabilir. Makarnayı sos kullanmadan pişirecek ya da haşlanmış olarak tüketecekseniz o zaman suya tutmanızda sakınca yoktur. Makarna sosunu tavada hazırlayın ve makarna suyunu süzdükten sonra hafif nemli iken bunu sosun içine alın. Birkaç dakika makarna ve sosun kaynaşması için güzelce karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Makarna sosunu da iyi ayarlamanız gerekmektedir. Sos az olursa istediğiniz lezzeti elde edemeyeceğiniz gibi fazla sos kullanmanız da cıvık bir görünüme neden olabilir.

Makarna haşlanıp, suyunu süzdükten sonra bunu fazla bekletmeden kullanmanız gerekiyor. Eğer makarnayı fazla bekletirseniz sosla karıştırmanız daha zor olacaktır. Böyle bir aksilik yaşamamak için makarna suyunu süzer süzmez bunu sosla karıştırmalısınız. Bu yazımızda makarna nasıl pişirilir? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Siz de bu detaylara dikkat ederek makarnayı istediğiniz kıvamda pişirebilirsiniz.

“Makarna Yapmanın Püf Noktaları” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir