Limon Baskısı Nasıl Yapılır

Limon Baskısı Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Pinterest

Limon baskısı nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek okul öncesi çocukların evde yapabilecekleri güzel bir aktivite bulabilirsiniz. Patates, elma, portakal gibi meyve ve sebzelerle çok güzel baskılar yapılmaktadır. Bu tür kolay aktiviteler sayesinde çocuklar hem yeni bir şeyler öğrenebilir hem de evde keyifli vakit geçirebilirler. Daha önceden sizlerle patates baskısı, tuvalet kağıdı rulosu baskısı gibi farklı baskı çeşitleri hakkında bilgiler paylaşmıştık. Bugün de her evin mutfağında bulunan limon ile nasıl baskı yapıldığını anlatıyoruz. Limon baskısı hakkındaki tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Limon
  • Bıçak
  • İstediğiniz renkte boya
  • Kağıt

Limon Baskısı Yapımı

Limon baskısı küçük çocukların da rahatlıkla yapabileceği bir çalışmadır. Limonu farklı şekillerde keserek ve değişik renklerde boyayarak birçok tasarım yapılabilir. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey limon, bıçak ve boya. Bundan sonrası ise sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış. Kullanacağınız yönteme göre limonu ortadan ikiye kesebilir ya da bütün kabuklarını soyduktan sonra şekilli olarak dilimleyebilirsiniz. Normal limon baskısı yapmak istiyorsanız limonu bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesmelisiniz.

Limon Baskısı Yapımı
Limon Baskısı Yapımı

Farklı bir çalışma yapmak isterseniz limonun kabuğunu alacalı olarak soyun. Daha sonra kenarlarını tırtıklı bir aparat ile kesin. Bu şekilde limon dilimleri çiçeğe benzeyecektir. Sonrasında çiçek şeklindeki limon dilimlerine boya sürün ve bunu kağıda bastırarak çiçek deseni çıkarın. Bunun dışında limonu farklı şekillerde de dilimlemeniz mümkün. Bu konudaki tercih sizin el becerinize bağlı.

Limon Baskısı Nasıl Yapılır
Limon Baskısı Nasıl Yapılır

Klasik baskı çalışması yapacaksanız limonu ikiye kestikten sonra boyamanız yeterlidir. Limonu tek renk boyayabileceğiniz gibi isterseniz aşağıdaki gibi rengarenk bir tasarım da yapmanız mümkün.

Limon Baskısı
Limon Baskısı

Limonu boyamak için sulu boya ya da guaj boya kullanabilirsiniz. Boyayı kağıt tabağın içinde sulandırarak hazırladıktan sonra limonu boyanın üzerine bastırın. Daha sonra limonun boyalı tarafını kağıda bastırın. Birkaç saniye basılı tuttuktan sonra limonu kaldırdığınızda aşağıda gördüğünüz gibi hoş bir şekil oluştuğunu görebilirsiniz.

Limon Baskısı Yapımı-1
Limon Baskısı Yapımı-1

Limon baskısı yapımı çocukların rahatlıkla uygulayabileceği bir çalışmadır. Siz limonu keserken ya da şekillendirirken çocuğunuza yardımcı olun. Boyama ve baskı aşamasını onlar zorlanmadan yapacaklardır. Çocuğunuzun yaptığı bu güzel çalışmayı bir kartona sabitleyerek bunu çocuk odasında dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Kendi yaptığı çalışmayı odasının duvarında görmek onu bu tür çalışmaları yapmak için heveslendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir