Lastik Top ve Çorap ile Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için kolay çorap kukla yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Çocuklar evde yapılan oyuncakları sevdiği için birlikte sevimli bir kukla yapmayı deneyebilirsiniz. Çok kolay bir yöntem ile dikişsiz oyuncak yapmak isterseniz lastik top ve çorap ile kukla yapımı tam size göre. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Lastik Top ve Çorap ile Kukla Yapımı

Evde çoraptan kukla yapmak istiyor fakat dikiş dikmeyi bilmiyorsanız size önereceğimiz pratik yöntemi uygulayabilirsiniz. Kukla yapımında lastikli yapısı bozulmamış her türlü çorap kullanılabilir. Bu tür çalışmalarda çorabın içini doldurmak için çoğunlukla elyaf ya da pamuk kullanılmaktadır. Sizlerle paylaşacağımız çalışmada ise dolgu malzemesi olarak plastik top kullanılmış. Bu şekilde kuklanın başını ve gövdesini kolay bir şekilde yapmak mümkün olmaktadır. Evdeki eski ya da tek kalmış çorapları uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Çoraptan Kukla
Çoraptan Kukla

Gerekli Malzemeler

  • 1 çift çorap
  • 2 tane küçük lastik top
  • Bir çift oynar göz
  • Ağız yapmak için küçük bir parça eva ya da keçe
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Lastik Top ve Çorap ile Kukla Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında kullanılacak olan çoraplardan birisi ile kukla diğeri ile de kuklanın şapkası yapılacağı için ikisinin aynı olmasına gerek yoktur. Elinizdeki farklı çoraplarla da bu çalışmayı yapmanız mümkün. Malzemeler hazır ise dansöz kukla yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeye başlayabilirsiniz.

  • Kukla yapacağınız çorabın içine küçük lastik toplardan birini koyun ve bunu çorabın uç kısmına doğru getirerek güzelce yerleştirin.
  • Bu şekilde kuklanın başını yaptıktan sonra sıra gövdeye geldi. 2. topu da çorabın içine koyun ve bunu yukarı doğru güzelce ittirin.
  • Çorap lastikli olduğundan içine yerleştireceğiniz toplara göre şekil alarak bir baş ve gövde oluşacaktır.
  • Diğer çorabı kuklanın başına geçirdikten sonra gözleri ve ağzı yerlerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz kuklayı başından tutup sağa ve sola doğru salladığınızda içindeki topların yardımı ile dans ettirebilirsiniz. Evde birlikte yapacağınız dans eden kukla ile oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir. İsterseniz kuklaya kıyafet ve saç da yapabilirsiniz. Evde bu geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda çoraptan dansöz kukla yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Çocuğunuz için çorap ile sevimli bir oyuncak yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız çoraptan tavşan nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial