Kurutulmuş Sebzeler Nasıl Pişirilir

Kurutulmuş Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/kurutulmus-sebzeler-nasil-pisirilir/
Pinterest

Kurutulmuş sebzeler nasıl pişirilir? sorusunu öğrenmek kuru sebzelerle yapılan yemeklerin lezzeti açısından oldukça önemlidir. Yaz aylarında açık havada bekletilerek kurutulan sebzeler kışa kadar emniyetli bir şekilde saklanır. Kışın bu sebzeler çıkarılarak kızartma, sulu yemek ve dolma yapımında kullanılmaktadır. Bu sebzeleri usulünce pişirmezseniz kurutmak ve saklamak için harcadığınız emek boşa gidecektir. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanarak siz de kuru sebzeleri lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz.

Kurutulmuş Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Patlıcan, kabak, biber, domates, bamya ve taze fasulye gibi sebzeler kurutulmaktadır. Kurutulmuş sebzelerin kendine has bir kokusu ve tadı olduğu için bazı kişiler özellikle bu tarz gıdaları tercih etmektedir. Kurutulmuş sebzeleri ister kendiniz yapın, ister dışarıdan almış olun hepsini pişirme yöntemi aynı olmaktadır. Aşağıda kızartmalık, yemeklik ve dolmalık kuru sebzeleri pişirmek için gerekli olan pratik bilgileri paylaşıyoruz.

Kızartmalık Kuru Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Biber, patlıcan ve kabak gibi sebzeler kızartmalık olarak kurutulmaktadır. Kızartmalık biber nasıl pişirilir? derseniz hemen sorunun cevabını verelim. İlk olarak biberleri ipten çıkarın ve tozlarının gitmesi için bunları çeşmenin altında güzelce yıkayın. Daha sonra bir süzgece alın ve sularını süzdükten sonra bir bıçak yardımı ile birkaç parçaya kesin. Bir tencerede su kaynatın ve biberleri kaynar suyun içine alarak 10 dakika kadar haşlayın. Ocağın altını kapattıktan sonra suyunu süzün ve biberleri normal bir şekilde kızartın. Kurutulmuş patlıcan ve kabak için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yemeklik Kuru Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Yemeklik kuru sebzeleri pişirmeden önce bunları haşlayarak yumuşatmak gerekiyor. Bunu yaparken sebzeleri çok haşlamamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde fazla yumuşayan sebzeler pişerken dağılabilir. Bunun için ilk yapmanız gereken yemeklik kurutulmuş sebzeleri ipten çıkarmak ve çeşmenin altında yıkamak. Daha sonra bunları süzgece alıp suyunu süzmesi için bekletin. Bu sırada siz de bir tencerede su ısıtın. Tenceredeki kaynar suyun içine yemeklik kuru sebzeyi alın ve yumuşayana kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatarak suyunu süzün. Buradan sonrasında yemeği her zamanki gibi pişirebilirsiniz. Yemeklik sebzeler ortalama 15 dakika kaynatıldığı zaman pişirilebilecek yumuşaklığa ulaşacaktır.

Dolmalık Kuru Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Kuru dolma sevenler de, dolmalık kuru sebzeler nasıl pişirilir? sorusunun cevabını merak ediyor olabilirler. Dolmalık biber, patlıcan ve kabak ile yapılan kuru dolmaların tadına doyum olmaz. Daha önceden evde kurutulmuş sebzelerle dolma yapmadıysanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Dolmalık olarak kuruttuğunuz sebzeleri ipten çıkardıktan sonra bunları yıkamalı ve suyunu süzmesi için süzgece almalısınız. Bir tencereye su koyup bu kaynadıktan sonra içine dolmalık kuru sebzeleri koymalı ve 15 dakika kaynatmalısınız. Sürenin sonunda sebzelerin suyunu süzerek bunların içine hazırladığınız iç harcından doldurup pişirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir