Kumaştan Püskül Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kumaştan püskül yapımı evde uygulayacağınız birçok kendin yap ve el işi çalışmasında çok işinize yarayabilecek bir yöntemdir. Püskül, süsleme yapımında kullanılan bir aksesuar çeşididir. Yün kıyafetlerin süslemesinde kullanılabileceği gibi örgü ve kumaş örtülere kenar yapmak için de püskül kullanılmaktadır. İp, kumaş, deri ya da bunlara benzer malzemeler kullanılarak farklı boyutlarda püsküller yapılmaktadır. Biz bugün sizlerle kumaştan püskül yapımını paylaşıyoruz. Sizlere aşağıda anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak harika püsküller yapabilirsiniz. Evde kumaştan püskül yapmak isterseniz gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Düz ya da desenli kumaş
  • Makas

Uygulamanın yapımında her türlü kumaş kullanılabilir. Elinizde başka çalışmalardan artan kumaş parçaları varsa bunları da püskül yapımında kullanarak değerlendirmeniz mümkün.

Kumaştan Nasıl Püskül Yapılır?

Kumaş püskül yapmak için elinizde kumaş yoksa giymediğiniz bir penye de işinize yarayabilir. Penyeyi makas ile dikiş yerlerinden kestikten sonra geriye kalan düz parçayı püskül yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kumaş püskül yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • Kumaştan ince şeritler kesmekle işe başlamalısınız. Bu şeritlerin hepsinin aynı kalınlıkta ve uzunlukta olmaları gerekiyor. Püskülün uzun olmasını istiyorsanız yapacağınız şeritler de uzun olmalıdır.
  • Kalın bir püskül yapmak için çok sayıda şerit yapmanız gerkiyor.
  • Yeterli sayıda şerit yaptıktan sonra bunları düz bir zeminde üst üste sıralayın. Bunu yaparken şeritleri birbirinin üzerine çarpraz olarak koymalısınız.
  • Kumaştan bir şerit daha yapın ve bununla diğer şeritleri üst tarafta biraz boşluk bırakarak bağlayın.
  • Tüm bu aşamalardan sonra kumaştan püskül yapımı tamamlanmış oluyor. Bu püskülün üst tarafından ip geçirerek istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu şekilde istediğiniz sayıda kumaş püskül yaptıktan sonra bunları bir ipe geçirerek istediğiniz yere asabilirsiniz. İpten püskül yapmak için de aynı yöntem uygulanabilir. Dekoratif ürün yapımında kullanmak için ince kurdeleden de püskül yapılabilir. Özel günlerde evinizi süslemek istediğiniz zaman bu yöntemi uygulayarak rengarenk kumaşlar ile yapacağınız püskülleri dekoru güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Siz de evde bu çalışmayı yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, kumaştan püskül yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Kumaştan Püskül Yapımı
Kumaştan Püskül Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial