Kozalaktan Civciv Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kozalaktan civciv yapımı hem yetişkinlerin hem de çocukların yapabileceği bir kendin yap çalışmasıdır. Günümüzde ağaç dalı ve çam kozalağı gibi doğal malzemelerle çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Boya ve çeşitli aksesuarlarla süslenen bu malzemelerle şık görünen dekoratif ürünler yapılabilir. Çam kozalağı bulma imkanınız varsa bunu boyayarak çok güzel biblolar yapmanız mümkün. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada da çam kozalağı ile civciv yapılıyor. Bu kolay uygulamayı çocuklarda zorlanmadan yapabileceğinden okul öncesi için de ideal bir çalışmadır. Kozalaktan civciv yapımı için gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşaması hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kozalaktan Civciv Yapımı

Kozalaktan civciv yapmak oldukça kolaydır. İşin en önemli kısmı kozalağı boyamaktır. Kozalak düzgün bir şekilde boyandığı zaman ortaya güzel bir tasarım çıkacaktır. Çocukların yapacağı çalışmada kozalak boyamak için guaj boya kullanılabilir. Eğer kozalaktan yapacağınız civcivi biblo olarak kullanmayı düşünüyorsanız o zaman kapatıcılığı daha iyi olan boya çeşitlerinden kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sarı renkte ahşap boyası ya da akrilik boya bu konuda işinizi görecektir. Evde kozalaktan biblo yapmak için istediğiniz boyutta çam kozalağı kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane çam kozalağı
 • Küçük top şeklinde sünger ya da plastik
 • Oyuncak göz
 • Yapıştırıcı
 • Sarı boya
 • Fırça
 • Turuncu keçe ya da eva
 • Makas

Uygulamanın yapımında guaj, akrilik ya da ahşap boyası kullanılabilir.

Kozalaktan Civciv Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında biraz açılmış olan çam kozalaklarından kullanarak daha hoş bir tasarım oluşturabilirsiniz. Malzemeler hazır ise kozalaktan civciv yapımına başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kozalağı boyamakla işe başlamanız gerekiyor. Fırça ile boyamak zor olabilir. İsterseniz bir kabın içine biraz boya alın ve bunu hafifçe sulandırın. Sonrasında kozalağı boyaya batırın ve bir gazetenin üzerinde kuruması için beklemeye alın.
 • Top şeklindeki objeyi de sarıya boyayın ve boya kuruduktan sonra üzerine oyuncak gözleri yapıştırın. Yuvarlak bir obje bulamazsanız uygun boyutta sarı bir ponpon yaparak bunu da kullanabilirsiniz.
 • Turuncu keçe ile civcivin gagasını ve ayaklarını yapın.
 • Son olarak kozalağa baş, ve ayakları yapıştırın. Gagayı da yerine yapıştırdıktan sonra kozalaktan civciv yapımı tamamdır.

Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede sevimli bir civciv yapabilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak başka hayvan figürleri de yapılabilir. Evde bu uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda kozalaktan civciv yapımı hakkında örnek çalışmalar paylaşıyoruz. İsterseniz kozalağı boyadıktan sonra vernikleyerek daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu tür kendin yap çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız çam kozalağından yapılan sevimli figürler yazımıza göz atabilirsiniz.

Kozalaktan Civciv Yapımı-1
Kozalaktan Civciv Yapımı-1
Kozalaktan Civciv Yapımı-2
Kozalaktan Civciv Yapımı-2

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial