Konserve Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı

Konserve Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Konserve kutusundan dekoratif vazo yapımı evdeki boş konserve kutularını değerlendirmek için yapılabilecek keyifli bir uygulamadır. Yemek, salata ve meze yapmakta kullandığımız konserve gıdalar bittikten sonra bunların teneke kutuları farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu kutuların üzeri boyanarak ya da çeşitli malzemelerle kaplanarak çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Bu tür geri dönüşüm projeleri sayesinde evdeki birçok artık malzemeyi değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Konserve Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı

Evde dekoratif vazo yapımı kolay bir uygulama olduğu için isteyen herkes bunu evde deneyebilir. Hobi çubukları ve teneke kutu ile yapacağınız vazo evinizin salon ya da oturma odasının daha şık görünmesine katkıda bulunabilir. Bu vazonun içine gerçek ya da yapay çiçekler koyarak evinizde bahar havası estirebilirsiniz. Bu tür çalışmalar ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, konserve kutusundan çiçek saksısı yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Konserve kutusundan dekoratif vazo yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane konserve kutusu
  • Teneke kutunun etrafını kaplamaya yetecek sayıda hobi çubuğu
  • Silikon tabancası
  • Kurdele y ada kumaş parçası
  • Makas
  • Bunların dışında süsleme yapmak için kumaş çiçek ya da başka süs aksesuarları kullanabilirsiniz.

Konserve Kutusundan Dekoratif Vazo Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce konserve kutusunu yıkayarak güzelce temizleyin. Üzerinde yapışkanlı kağıt varsa bunu çıkardıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İlk olarak hobi çubuklarını silikon tabancası yardımı ile tek tek konserve kutusunun üzerine yapıştırın.
  • Teneke kutunun her yerini hobi çubukları ile kapladıktan sonra sıra süsleme aşamasına geldi.
  • Bunun için kurdele ya da 1 parmak genişliğinde kumaşı teneke kutunun etrafını saracak uzunlukta kesin. Böyle 2 tane parça yaparak bunları konserve kutusunun alt ve üst taraflarına yapıştırın. İsterseniz bu kumaşın üzerini küçük çiçeklerle ya da parlak taşlarla süsleyebilirsiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra konserve kutusundan dekoratif vazo yapımı tamamlanmış oluyor.

Hobi çubukları ile kapladığınız bu teneke kutuyu isterseniz kalemlik olarak da kullanabilirsiniz. Daha farklı bir tasarım oluşturmak isterseniz uygulamayı renkli hobi çubukları ile yapabilir ya da bunları kendiniz guaj, akrilik ya da sprey boya ile istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz. Elinizde çok sayıda dondurma çubuğu varsa uygulamayı yaparken bunları da kullanabilirsiniz. Bu güzel çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda teneke kutudan vazo resimli anlatım paylaşıyoruz.

Konserve Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı
Konserve Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir