Örgü

Kolay Örgü Çocuk Atkısı Yapımı

Kolay örgü çocuk atkısı yapımı hakkında güzel bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çocuklar için atkı örmek çok keyifli bir uğraştır. Tığ ya da şiş ile örülen çok güzel çocuk atkısı modelleri ile ilgili örnekleri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Örgü örmekte usta olan bayanlar resimlere bakarak istedikleri örneği kolay bir şekilde çıkarabilirler. Yeni örgü örmeye başlayan bayanlar ise bunda zorlanabilirler. Bugün sizlerle paylaşacağımız kolay çocuk atkısı modelini şiş ile örgü örmeyi bilen herkes rahatlıkla yapabilir. Siz de çocuğunuza atkı örmek için kolay örülen güzel bir atkı modeli arıyorsanız ikili pirinç örneği ile çocuk atkısı yapımı konusunda paylaşacağımız bilgiler işinize yarayabilir.

İkili Pirinç Örneği ile Çocuk Atkısı Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane istediğiniz renk antibakteriyel ip
  • 3 numara şiş

Not: Biz çok kalın bir atkı istemediğimiz için 1 tane ip yeterli geldi. İp olarak kendinden desen çıkaran antibakteriyel bebe yünlerinden kullandık. Bu tarz ipler ile pirinç örneği çok güzel gittiği için atkıyı ikili pirinç örneği ile yapamaya karar verdik. Kız çocuğu için öreceğimiz atkıda pembe, sarı, yeşil ve beyaz renklerin bir arada olduğu bir ipte karar kıldık. Erkek çocuk için de bu örnekte, farklı bir renk ip seçerek atkı yapabilirsiniz. İkili pirinç örneğini ilk kez duyanlar olabilir bu konuda gerekli açıklamayı yapalım. İkili pirinç örneği yapımı; başlangıç sırasından sonra 1 düz, 1 ters şeklinde tekli lastik örülür. 2. sırada düz ilmeğin üzerine düz, ters ilmeğin üzerine de ters yaparak sıra sonuna kadar gelinir. Bu şekilde 2 sıra tekli lastik yaptıktan sonra düz ilmeklerin üzerine ters, ters ilmeklerin üzerine de düz ilmek yapılır. Böyle 2 sıra ördükten sonra tekrar ilk baştaki gibi sıralama yaplarak devam edilir. Örneğin prensibi 2 sıra tekli lastik sonrasında ilmeklerin örülüşünü değiştirerek ters ve düz ilmekleri kaydırarak yapmaktır. Bu şekilde yapıldığında ortaya pirince benzer güzel bir şekil çıkmaktadır. İkili pirinç örneği de tekli pirinç gibi yapması kolay bir örnek olduğu için çocuklara ve büyüklere yapılacak atkı, bere, kazak ve yelek modellerinde rahatlıkla uygulanabilir. Bu konudaki gerekli açıklamayı yaptıkta sonra ikili pirinç örneği ile çocuk atkısı yapımı konusundaki açıklamamıza geçebiliriz.

  • Örgüye şişe 40 ilmek atarak başlayın. ( Daha kalın bir atkı örmek istiyorsanız şişe daha fazla ilmek atabilirsiniz. )
  • 1. sırada ilk ilmeği örmeden diğer şişe geçirin ve sonrasında 1 düz, 1 ters olarak sıranın sonuna kadar gelin.
  • 2. sırada ilk ilmeği örmeden alın ve düz ilmeklerin üzerine düz, terslerin üzerine de ters örerek sırayı tamamlayın.
  • 3. sırada ters ilmeklerin üzerine düz, düz ilmeklerin üzerine de ters yaparak bu sırada düz ve ters ilmeklerin yerini değiştirin.
  • 4. sırada düzün üzerine düz, tersin üzerine de ters ilmek yapın. Bu ilk 4 sıra sonunda örnek kurulumu tamamlanmış oluyor. 5. sıradan sonra tekrar ilk sıradaki işlemi uygulayarak atkı istediğiniz boya gelinceye kadar devam edin.
  • Sonrasında ilmekleri keserek atkı yapımını tamamlayın.
  • Ördüğünüz atkıya saçak ya da ponpon yaparak daha sevimli hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız kolay çocuk atkısı örneği ile siz de sevimli minikler için kışın boyunlarını sıcacık tutacak atkılar yapabilirsiniz.

çocuk-atkısı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

İçeriklerimizin izinsiz kullanımı yasaktır

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top