Kolay Kurabiye Kalıbı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle kolay kurabiye kalıbı yapımı başlığı altında evde zorlanmadan yapacağınız bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Şekilli kurabiyeler güzel görünümü nedeni ile sıkça tercih edilmektedir. Siz de bu tür kurabiyeler pişirmeyi seviyorsanız evde kendi kurabiye kalıbınızı yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey boş bir kola kutusu. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kola kutusu ile kurabiye kalıbı yapımının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kolay Kurabiye Kalıbı Yapımı

Evde kurabiye kalıbı yapımı için kullanılacak en ideal malzeme kola ve meyve sularının teneke kutularıdır. Bu teneke kutuları kesmek ve şekil vermek kolay olduğu için evde zevkinize uygun kurabiye kalıplarını zorlanmadan yapabilirsiniz. Falçata ve makas yardımı ile teneke kutudan keseceğiniz halkalara elinizle şekil vererek resimde gördüğünüz gibi kurabiye kalıpları yapabilirsiniz. Evde kendi yapacağınız kalıplarla sevdikleriniz için güzel kurabiyeler yapabilirsiniz.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı
Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • Kola kutusu
  • Falçata
  • Makas

1 tane kola kutusu ile 3-4 tane kurabiye kalıbı yapılabilmektedir.

Evde Kurabiye Kalıbı Yapımı

Kola kutusu ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kurabiye kalıbı yapabilirsiniz. Teneke kutu keskin bir yapıya sahip olduğu için uygulamayı tedbir olarak eldiven kullanabilirsiniz.

  • İlk olarak kola kutusunun alt ve üst kısmını falçata yardımı ile keserek çıkarın. Kalan parçanın fazlalık kısımlarını makas ile keserek düzeltin.
  • Sonraki aşamada kutuyu yan tutarak makas ile bundan 1,5-2 parmak kalınlığında parçalar kesin.
  • Bu yuvarlak parçaların yan taraflarından bastırarak bunlara yaprak şekli verebilirsiniz. Aynı şekilde diğer iki yanından da bastırdığınızda ortaya baklava şeklinde bir kalıp çıkacaktır.
Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı Resimli Anlatım
  • Kola kutusu ile kalp şeklinde bir kalıp yapmak isterseniz yuvarlak parçanın iki tarafına parmaklarınızla hafifçe bastırarak buna yaprak şekli verin. Sonrasında iz çıkardığınız yerden parmağınızla içe doğru ittirerek kalp şekli oluşturabilirsiniz.

Yazımızda anlattığımız kolay yöntemi uygulayarak evde kolay bir şekilde daire, kalp, yaprak ve baklava şeklinde kurabiye kalıbı yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını uygulamak isteyenler için aşağıda kola kutusu ile kurabiye kalıbı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Yapacağınız kurabiyeleri koymak için evde kolay kurabiyelik yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız karton tabaktan kurabiyelik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial